Reklama

Polityka i prawo

Aplikacja STOP COVID ProteGO Safe zostanie wygaszona

Fot. Engin_Akyurt/Pixabay

Aplikacja STOP COVID ProteGO Safe wygaśnie z końcem marca bieżącego roku. Środki, które w ten sposób zostaną zaoszczędzone mają być przeznaczone na rozwój innych rozwiązań informatycznych - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Jak przypomina GIS, aplikacja STOP COVID ProteGO Safe umożliwiała "w anonimowy sposób informować napotkanych przez nas innych użytkowników aplikacji o spotkaniach z chorymi, dzięki czemu łatwiej mogliśmy zgłosić swój kontakt z osobą zakażoną i podjąć właściwe działania profilaktyczne związane z chorobą".

Inną ważną funkcjonalnością apki była także opcja informowania o danych statystycznych dotyczących m.in.  liczby szczepień, chorych czy ozdrowieńców. "Aktualne obowiązujące przepisy nie nakładają już kwarantanny na tzw. osoby z kontaktu - dzięki czemu możliwa jest zmiana instrumentów służących do nadzorowania ich przestrzegania" - wskazuje inspektorat.

Czytaj też

Środki, które zostaną zaoszczędzone na skutek wygaszenia aplikacji - jak deklaruje GIS - zostaną przeznaczone na "wzmacnianie innych rozwiązań informatycznych, takich jak System Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej (SEPIS)". To rozwiązanie stworzone z myślą o zapobieganiu rozprzestrzenianiu się pandemii, jednak z założenia ma stać się "uniwersalnym narzędziem, wykorzystywanym przez sanepid w każdym obszarze działalności". "Jego wdrożenie wymaga także wyposażenia wszystkich jednostek inspekcji sanitarnej w niezbędne narzędzia teleinformatyczne, co dzięki dodatkowym środkom znacznie przyspieszy" - zaznacza GIS.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

.

Komentarze