Reklama

Polityka i prawo

Amerykanie tworzą tarczę cyberbezpieczeństwa. Podstawą innowacyjne technologie

Fot. Capt. Kyle Key/Wikimedia Commons/Domena Publiczna
Fot. Capt. Kyle Key/Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych planuje stworzyć tarczę cyberbezpieczeństwa bazującą na technologii blockchain. Modernizacja amerykańskich zdolności jest koniecznością wynikającą z nieustającego postępu technologicznego – mówi treść raportu opracowanego przez wojskowych specjalistów.

Najnowszy raport „Digital Modernization Strategy” opracowany przez Departament Obrony USA (DoD) przedstawia cele dotyczące modernizacji armii oraz służb w kontekście nowoczesnych technologii. W treści dokumentu przedstawione zostały koncepcje, których realizacja ma doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa narodowego USA.

Głównym celem Departamentu jest stworzenie „bezpieczniejszej, bezproblemowej, przejrzystej, bardziej skoordynowanej i opłacalnej architektury IT, która (…) zapewni niezawodną realizację misji w przypadku pojawienia się zagrożenia”. Według raportu realizacja założeń doprowadzi do sytuacji, w wyniku której nastąpi:

- zbudowanie innowacyjnej przewagi konkurencyjnej,

- wzrost optymalizacji działań pod kątem wydajności oraz ulepszenia możliwości,

- ewolucja cyberbezpieczeństwa dla sprawnej i skutecznej obrony,

- zwiększenie dbałości o personel oraz specjalistów odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo.  

Departament Obrony USA planuje postawić na innowacyjne rozwiązania, aby w ten sposób poprawić bezpieczeństwo narodowe. Wśród technologii, którymi silnie interesują się specjaliści DoD znajdują się rozwiązania obejmujące m.in. sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, blockchain czy usługi chmurowe.

Amerykańska agencja rządowa odpowiedzialna za rozwój technologii wojskowej DARPA (ang. Defense Advanced Research Projects Agency), już teraz prowadzi eksperymenty w zakresie innowacyjnych rozwiązań „w celu stworzenia bardziej wydajnej, solidnej i bezpiecznej platformy”, aby za jej pomocą zwiększyć bezpieczeństwo przesyłania wiadomości oraz dokonywanych transakcji – podaje portal Coindesk.

Zgodnie z treścią raportu blockchain może być wykorzystany w jednostkach armii, kwaterze głównej, a także siedzibie wywiadu oraz Pentagonie. W ramach programu „Digital Identity Management” planowane jest również wprowadzenie dodatkowego rozwiązania przeznaczonego do uwierzytelnia tożsamość personelu.

Według informacji opublikowanych przez Coindesk, Departament Obrony eksperymentuje również z technologią, która ma ułatwić stworzenie zupełnie bezpiecznego oprogramowania  służącego do ochrony krytycznych baz danych.

W raporcie opublikowanym przez DoD zwrócono także uwagę na konieczność zastąpienia starego sprzętu kryptograficznego nowym, aby sprostać wyzwaniom przyszłości związanym ze zwiększoną mocą obliczeniową urządzeń posiadanych przez „wrogów Stanów Zjednoczonych”. Departament Obrony jest nastawiony na rozwijanie innowacyjnych technologii, w tym m.in. blockchain. „Blockchain nie tylko zmniejszają prawdopodobieństwo przeprowadzenia wrogich działań przez przeciwnika, ale także zwiększają ich koszty” – mówi treść dokumentu.  

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama