Reklama

Polityka i prawo

Akt oskarżenia przeciwko oszustom internetowym. Grozi im do 15 lat więzienia 

Fot. pxfuel.com
Fot. pxfuel.com

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w tym samym mieście akt oskarżenia przeciwko 20 osobom w związku z udziałem w oszustwach popełnianych przy użyciu portali internetowych. Zarzuty wobec 5 oskarżonych odnoszą się do działania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

W oficjalnym komunikacie do sprawy Prokuratura Krajowa wskazała, że w toku postępowania ustalono 833 pokrzywdzonych, a całkowita wartość szkody przekroczyła 620 tys. zł. Akta sprawy liczą ponad 280 tomów” - podkreślono.

Zarzuty

Aktem oskarżenia  objęto  szefa grupy i czterech jej członków. Oprócz zarzutów założenia grupy przestępczej i udziału w niej, zarzuty aktu oskarżenia dotyczą popełnienia szeregu oszustw, prania brudnych pieniędzy oraz fałszowania dokumentów” - czytamy w komunikacie. Grozi im do 15 lat więzienia.

Pozostałym 15 osobom prokurator zarzucił pomoc w popełnieniu oszustwa, bądź pranie brudnych pieniędzy za co grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Ustalenia

W toku śledztwa ustalono, że w latach 2017-2018 na popularnych portalach internetowych wystawiano fikcyjne oferty  sprzedaży  pojazdów” - podkreślono w komunikacie. Jak dodano, chodzi przede wszystkim o ciągniki, maszyny rolnicze, samochody osobowe oraz motocykle.

Zainteresowani kupnem kontaktowali się telefonicznie na wskazane w ofertach numery. W kontakcie z pokrzywdzonymi sprawcy posługiwali się danymi innych osób, jak też fikcyjnymi danymi adresowymi.  Pokrzywdzonym przekazywano numery  rachunków  bankowych  do  wpłaty   zaliczki.  Były to  kwoty od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Następnie zrywano  kontakt z kupującym” - wskazuje Prokuratura Krajowa.

W ramach oszustwa przestępcy wykorzystywali osoby bezdomne i ubogie rachunki bankowe jako tzw. „słupy”. „Z rachunków  pieniądze były wypłacane głównie w bankomatach oraz za   pośrednictwem tzw. expressów pieniężnych w placówkach pocztowych, gdzie  przedkładano  podrobione w tym celu dokumenty. Część pieniędzy przed wypłatą była przelewana na inne konta w celu zatarcia śladów ich przestępczego  pochodzenia. Następnie pieniądze dzielono pomiędzy członków grupy” - tłumaczy prokuratura.

Aresztowanie i zabezpieczenie mienia

W ramach postępowania wobec przestępców zastosowano tymczasowe aresztowanie,  które następnie zostało przez Sąd zamienione na wolnościowe  środki zapobiegawcze w postaci m.in. poręczeń majątkowych w kwotach od 80 do 150 000 złotych.

Na poczet grożących oskarżonym kar oraz obowiązków naprawienia szkody, prokurator zabezpieczył ich majątki, w tym poprzez wpisanie hipoteki przymusowej na nieruchomości” - czytamy w komunikacie.

Na podstawie informacji prasowej Prokuratury Krajowej 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze