Reklama

Polityka i prawo

30 lat z domeną ".pl"

fot. peakpx.com
fot. peakpx.com

Dokładnie 30 lat temu, 30 lipca 1990 roku, do Polski została przypisana domena „.pl”. Organizacja, która zarządzała wówczas domenami najwyższego poziomu - Internet Assigned Numbers Authority (IANA) - dokonała wpisu oznaczenia „.pl” dla domeny krajowej przypisanej administracyjnie do Polski.

Pierwszymi domenami w ".pl" były domeny "edu.pl" związane ze środowiskiem akademickim, a ich obsługa została powierzona Zespołowi Koordynacyjnemu NASK, działającemu w ramach Uniwersytetu Warszawskiego - przypomina NASK. Po utworzeniu w 1993 roku NASKu, to właśnie ta jednostka przejęła prowadzenie rejestru nazw w tej domenie.

Jak wskazuje NASK ".pl" jest domeną pierwszego wyboru w Polsce, z największym udziałem w rynku. Jak wskazują dane 7 na 10 domen rejestrowanych w Polsce są właśnie rejestrowane w jej ramach. Obecnie rejestr wskazuje, że ".pl" występuje przy prawie 2,5 miliona nazw, które obsługiwane są na rzecz 1,07 miliona abonentów.

Jak wyglądała historia naszej "PeElki"? Dynamicznie! Jak wskazuje NASK, w 2008 roku liczba nazw aktywnych w DNS przekroczyła 1 milion, a ponad 95% z nich obsługiwanych było przez rejestratorów - Partnerów NASK. 

Już trzy lata później liczba nazw w tej domenie podwoiła się i przekroczyła 2 miliony. 

Na podstawie informacji prasowej NASK

Reklama

Komentarze

    Reklama