Reklama

Polityka i prawo

144 miesięcy więzienia dla rosyjskiego hakera

fot. tookapic / pixabay
fot. tookapic / pixabay

Sąd federalny na Manhattanie skazał na 12 lat więzienia rosyjskiego hakera, który oskarżony został o szereg przestępstw komputerowych. Jest on odpowiedzialny m.in. za atak na JP Morgan, podczas którego udało mu się przejąć dane dotyczące 80 milionów klientów.

Andrei Tyurin, występujący również jako „Andrei Tiurinem”, został skazany na 144 miesiące więzienia za włamania do komputerów, oszustwa teleinformatyczne, oszustwa bankowe i przestępstwa związane z hazardem internetowym. Wszystkie te działania miały być realizowane w związku z jego zaangażowaniem w masową kampanię hakerską skierowaną na amerykańskie instytucje finansowe, firmy maklerskie, wydawców wiadomości finansowych i inne amerykańskie przedsiębiorstwa.

Audrey Strauss, pełniąca obowiązki prokuratora, w komentarzu do oficjalnego komunikatu amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości, stwierdziła: „Ze swojego domu w Moskwie Andrei Tyurin odegrał ważną rolę w organizowaniu i ułatwianiu międzynarodowej kampanii hakerskiej, która obejmowała jedną z największych kradzieży danych klientów w USA z jednej instytucji finansowej w historii, kradzież danych osobowych ponad 80 milionach klientów JP Morgan Chase. Atak wymierzony był w główne instytucje finansowe, firmy maklerskie, agencje informacyjne i inne firmy, i przyniósł Tyurinowi ponad 19 milionów dolarów dochodu z przestępstw. Teraz Tyurin został skazany na 12 lat więzienia za swoje zbrodnie”. Rosyjski haker przyznał się do winy.

Akta sprawy wskazują, że od około 2012 roku do połowy 2015 Rosjanin zaangażował się w szeroko zakrojoną kampanię hakerską, która wymierzona była w instytucje finansowe, firmy maklerskie i wydawców wiadomości finansowych w USA. Tyurin był odpowiedzialny za kradzież danych osobowych 100 milionów klientów tych firm. Jak ustalili śledczy tylko podczas ataku na JP Morgan Chase Bank doszło do kradzieży 80 milionów klientów. Rosjanin działał we współpracy z Gerym Shalonem. 

Jak wskazał Departament Sprawiedliwości USA, oprócz włamań do amerykańskiego sektora finansowego, w latach 2007-2015 roku haker przeprowadzał ataki przeciwko wielu amerykańskim i zagranicznym firmom w celu wspierania różnych przestępczych przedsiębiorstw prowadzonych przez Shalona i jego współpracowników - m.in. szeregu nielegalnych firm hazardowych w internecie.

Jak ustalono w toku postępowania, Rosjanin wykorzystywał infrastrukturę komputerową zlokalizowaną na pięciu kontynentach, którą kontrolował ze swojego domu w Moskwie.  Po wykryciu prowadzonych działań, współpracował on z Shalonem w celu zniszczenia dowodów ich przestępczej działalności i podważenia wysiłków organów ścigania USA na rzecz ich zidentyfikowania i aresztowania.

Tyurin przebywa na terenie Stanów Zjednoczonych od września 2018 roku, kiedy to został ekstradowany z Gruzji. Oprócz kary więzienia rosyjski haker zobowiązany jest do zapłacenia zadatku w wysokości ponad 19 milionów dolarów.

image
Z oferty Sklepu Defence24 - zapraszamy!
Reklama

Komentarze

    Reklama