Reklama

Polityka i prawo

Policja inwestuje w system radiowej szyfrowanej łączności przed Dniami Młodzieży

  • Ilustracja: ESA

Krakowska policja inwestuje w rozbudowę systemu szyfrowanej łączności radiotelefonicznej Tetra. Trwają ostatnie prace przy montażu nowych stacji nadawczych. Czasu zostało bardzo mało, system musi być w pełni sprawny przed lipcowymi Światowymi Dniami Młodzieży - największej masowej imprezie w historii Polski. Jeśli nie uda się go uruchomić, służby z sąsiednich powiatów nie będą w stanie bezpiecznie się komunikować.

W Krakowie policja od kilkunastu lat korzysta z systemu cyfrowej radiotelefonicznej łączności Tetra. Teraz chodzi o to, by z tego samego systemu na tych samych częstotliwościach korzystały sąsiednie powiaty – przede wszystkim wielicki. To właśnie tam, we wsi Brzegi pod Wieliczką papież Franciszek przemówi do milionów wiernych. Odpowiednia łączność między policjantami z sąsiednich powiatów to podstawa, inaczej ciężko wyobrazić sobie organizację imprezy o tej skali. Poza tym krakowski system jest już wysłużony i wymaga modernizacji.

Szyfrowane i bezpieczne

Dlaczego Policja w Krakowie inwestuje właśnie w tę formę komunikacji?

- System Tetra zapewnia bezpieczną łączność. Jest trudniejszy w podsłuchiwaniu czy zakłócaniu. Ma podobne funkcje co telefon komórkowy, pozwala np. na wysyłanie sms-ów. Co ważne, w tym wypadku można się połączyć z konkretną radiostacją. Nie trzeba przekazywać wszystkiego na otwartym kanale, a to pomaga uniknąć chaosu – tłumaczy podinsp. Mariusz Ciarka, rzecznik policji w Krakowie.

Poza tym służby nie mogą opierać się np. na telefonii komórkowej. Nie mogą ryzykować, że przy przeciążeniu sieci zewnętrznego operatora stracą łączność. Tetra zapewnia, że służby będą w stanie komunikować się nawet jeśli padną tradycyjne sieci komórkowe.

Dotyczy to jednak tylko komunikacji wewnętrznej. Pomiędzy różnymi służbami wypracowano inne kanały porozumiewania. Co prawda krakowska straż pożarna również korzysta z Tetry, ale nadaje ona na innej częstotliwości.

Zdążą przed Światowymi Dniami Młodzieży?

W ramach inwestycji w system Tetra w Krakowie i okolicach pojawią się nowe stacje nadawcze i radiostacje.

- Obecnie Policja w Krakowie korzysta z systemu Tetra produkcji Motorola. System ten był wykorzystywany przez Policję przez kilkanaście ostatnich lat. Jednakże biorąc pod uwagę wyeksploatowanie infrastruktury systemu podjęto decyzję o  modernizacji.  Przeprowadzono rozpoznanie rynku oraz dialog techniczny z przedsiębiorstwami działającymi w branży radiokomunikacyjnej. Wprowadzono procedurę przetargową i podpisano umowę z wyłonionym wykonawcą – wyjaśnia kom. Andrzej Browarek z biura prasowego komendy głównej policji.

W ramach nowej infrastruktury policjanci skorzystają z urządzeń platformy komunikacyjnej TetraNode wyprodukowanej przez holenderską firmę ROHILL. Po pierwszych testach wiadomo, że nowe urządzenia będą kompatybilne z dotychczasowymi radiotelefonami policji. Wykonawca montuje teraz stacje i przygotowuje  przygotowuje migrację systemu z dotychczasowej infrastruktury na nową.

Problem w tym, że do Światowych Dni Młodzieży został nieco ponad miesiąc. Czy odnowiona Tetra zacznie do tego czasu działać? Funkcjonariusze gwarantują, że tak. Umowa z wykonawcą zakłada uruchomienie systemu na nowej infrastrukturze do końca maja. Później będą jeszcze testy w ramach migracji systemu oraz po jej zakończeniu, ale wszystko ma być zakończone przed ŚDM, które rozpoczną się już 27 lipca. Jakie są koszty tej operacji?

- Budowa systemu Tetra w Krakowie stanowi część większej inwestycji, która obejmuje modernizację policyjnych systemów Tetra w Warszawie, Krakowie i Szczecinie. Cała inwestycja dotycząca systemów w tych trzech miastach to koszt ponad 16 mln zł. Koszt części inwestycji, która dotyczy Krakowa będzie znany po rozliczeniu całego projektu. Dotychczas całość kosztów związanych z budową systemu Tetra w Krakowie ponosi Policja – wyjaśnia kom. Browarek.

Wiadomo już, że system będzie rozbudowywany także po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży. Z Tetry mają korzystać kolejne gminy wokół Krakowa. Na razie jednak wszyscy trzymają kciuki, by radiostacje działały sprawnie przed największą imprezą masową w historii kraju.

Czytaj też: Czy Biuro Badań Kryminalistycznych ABW odczyta dane z komputerów partii Zmiana?

Komentarze