Reklama

Armia i Służby

Podręcznik dla Armii USA o Rosyjskiej Nowej Generacji Wojny

Fot. U.S. Army / Spc. Hubert D. Delany III
Fot. U.S. Army / Spc. Hubert D. Delany III

Portal PublicIntelligence.net opublikował w wolnym dostępie podręcznik dla armii USA autorstwa Asymmetric Warfare Group. Został on przygotowany w grudniu 2016 roku. Jego celem było zwiększenie świadomości amerykańskich żołnierzy na temat taktyk oraz zdolności rosyjskich. Prezentował on również metody i rozwiązania amerykańskie, które mogą być wykorzystywane do neutralizacji zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej.

We wstępie do podręcznika podkreśla się, że podczas gdy Amerykanie zdobywali nowe doświadczenia bojowe w Iraku czy Afganistanie, przeciwnicy USA także zaczęli podejmować wysiłki związane z transformacją i rozwojem swoich sił zbrojnych. Zmiany zachodzące w rosyjskiej armii uznane są za znaczące, biorąc wykorzystanie nowoczesnej technologii, w tym przede wszystkim systemów walki elektronicznej (Electronic Warfare, EW) czy bezzałogowych systemów latających (Unmanned Aircraft Systems, UAS) czy artylerii dalekiego zasięgu.

 

Autorzy podręcznika zwracają szczególną uwagę na działania rosyjskie na Ukrainie w 2014 roku. Aneksja Krymu i działania na Donbasie jasno pokazują nowe metody prowadzenia walki i realizacji własnych interesów. Asymmetric Warfare Group podkreśla, iż tak zaawansowane i złożone działania wojenne wymagają podjęcia zwiększonych starań po stronie armii USA, aby była ona w stanie skutecznie im przeciwdziałać. Wśród największych wyzwań wymienia się m.in.: długi okres bez relokacji dużych jednostek do walki, małe doświadczenie bojowe młodej kadry oficerskiej czy przystosowanie sprzętu wojskowego do mniej wymagających przeciwników. W tym kontekście szczególnie podkreśla się rosyjskie metody działania na wschodzie Ukrainy: wykorzystanie dronów czy blokowanie komunikacji i sygnału GPS.

 

Podręcznik opisuje działania asymetryczne i tzw. 4 generację wojen, czyli wojnę hybrydową. Publikacja podejmuje próbę analizy taktyk wykorzystanych przez Rosjan na Ukrainie oraz rosyjskiej doktryny wojny nowej generacji, a spora jego część traktuje o działaniach dowodzonych przez stronę rosyjską jednostek tzw. separatystów. Proponuje się wniesienia modyfikacji do procesów szkolenia i radzenia sobie z lukami, które w nim występują w kontekście obecnie stosowanych rozwiązań na polu walki oraz wiele innych rekomendacji dla różnych formacji armii USA. Co ciekawe, autorzy zaznaczają, że przekonanie o własnej potędze i przewadze obecne jest na każdym etapie funkcjonowania armii, co należy zmienić.

 

Jak dodają autorzy z Asymmetric Warfare Group: „wojna na Ukrainie wciąż trwa. Siły rosyjskie są wciąż zaangażowane w Syrii i kontynuują proces doskonalenia się poprzez własne sukcesy i porażki. My, jako żołnierze amerykańscy, musimy robić dokładnie to samo. Jak mówi przysłowie - tylko głupiec uczy się na własnych błędach. Mądry człowiek uczy się na błędach innych”.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama