Biznes i Finanse
Poczta Polska i Akademia Marynarki Wojennej uruchomią studia z zakresu cyberbezpieczeństwa
Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni we współpracy z Pocztą Polska S.A. już w roku akademickim 2021/2022 uruchomi eksperckie studia podyplomowe Executive Master of Buisness Administration na kierunku „Zarządzanie cyberbezpieczeństwem i usługami cyfrowymi”. Nabór na studia zostanie ogłoszony już niebawem przez Akademię. Słuchaczami będą mogły zostać wszystkie osoby zainteresowane edukacją i rozwojem w obszarze IT, w tym pracownicy z Grupy Spółek Poczty Polskiej S.A.
Prezes zarządu Poczty Polskiej S.A. Tomasz Zdzikot, wiceprezes Krzysztof Falkowski oraz Rektor-Komendant AMW kadm. prof. dr. hab. Tomasz Szubrycht 24 czerwca br. podpisali umowę w tej sprawie.
„Ciągły rozwój usług cyfrowych, w tym sztandarowego projektu realizowanego przez Spółkę, czyli Narodowego Operatora Cyfrowego, wiąże się z koniecznością odpowiedniego ich zabezpieczenia, także w zakresie kompetencji pracowników. Już teraz Spółka, będąc największą firmą logistyczną w kraju i operatorem wyznaczonym, świadczy szereg usług cyfrowych. Ze względu na skalę, systemy jakie posiadamy są jednymi z największych w Polsce. Odpowiednio przygotowana i wykwalifikowana kadra Spółki jest równie ważna jak i sama infrastruktura teleinformatyczna. Dzięki kontynuowaniu owocnej współpracy z Akademią Marynarki Wojenne, za co dziękuję, nasi pracownicy zyskają dostęp do eksperckiej wiedzy i doświadczenia ludzi świata nauki i praktyki. Tak przygotowana kadra będzie w stanie stawić czoła wyzwaniom, jakie niesie ze sobą proces cyfryzacji wszystkich obszarów życia” – podkreślił Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej S.A.
Studia będą realizowane w Gdyni i Warszawie, a nabór będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Liczba miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Uruchomienie tego kierunku wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku, ponieważ stale wzrasta zapotrzebowanie na ekspertów z dziedziny cyberbezpieczeństwa, natomiast liczba uczelni oferujących specjalizację z tego zakresu jest niewielka.
Tematyka studiów dotyczy podnoszenia świadomości w obszarze zagrożeń dla bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz metod przeciwdziałania ich wystąpieniu. Słuchacze EMBA zdobędą wiedzę i umiejętności także z zakresu ekonomii, finansów, prawa gospodarczego, marketingu i PR, a także zarządzania ryzykiem, zarządzania usługami kluczowymi, nowoczesnych technologii, nowoczesnych metod doskonalenia organizacji, zarządzania bezpieczeństwem informacji, monitorowania i reagowania na incydenty oraz skutecznych metod zarządzania projektami i usługami.
Poczta Polska S.A., jako największa firma infrastrukturalna w Polsce, świadcząca – w szerokim i coraz bardziej rozległym zakresie – usługi cyfrowe na rzecz państwa i obywateli, będzie współpracować z AMW w celu zapewnienia wysokiego poziomu merytorycznego, a także praktycznego wymiaru przekazywanej wiedzy.
„Uruchamianie przez uczelnie kierunków studiów w porozumieniu i we współpracy z firmami z rynku jest aktualnym, pozytywnym trendem, ale także wymogiem naszych czasów, aby tak projektować studia, by odpowiadały one na realne wymagania rynku i były zgodne z potrzebami gospodarki. Jednym z celów Akademii Marynarki Wojennej jest rozwój obszaru cyberbezpieczeństwa i porozumienie z Pocztą Polską jest kontynuacją tej drogi. W ubiegłym roku utworzyliśmy w strukturze Akademii – Morskie Centrum Cyberbezpieczeństwa, które w sposób ciągły realizować będzie szereg zadań eksperckich, warsztatowych i szkoleniowych. Chcielibyśmy, aby polscy eksperci, mieli dostęp do najnowszej wiedzy i technologii w tej dziedzinie. Do współpracy w roli wykładowców zaprosiliśmy osoby cieszące się uznaniem w wielu obszarach, w tym prawa, zarządzania, finansów oraz w środowisku cyberbezpieczeństwa w Polsce – zarówno naukowców, jak i praktyków” – powiedział kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.
Podpisanie umowy z Akademią Marynarki Wojennej na organizację studiów podyplomowych Executive Master of Buisness Administration na kierunku „Zarządzanie cyberbezpieczeństwem i usługami cyfrowymi” jest kolejnym etapem realizacji obustronnego porozumienia, które 15 września ub.r. zawarły ze sobą Poczta Polska i uczelnia. Głównym jego celem jest współpraca w zakresie doskonalenia kadr Spółki oraz wspólne przygotowywanie i prowadzenie przedsięwzięć, wpisujących się w misję i potrzeby obydwu instytucji. Warto przypomnieć, że w ramach powyższego porozumienia przedstawiciele Poczty wzięli udział m.in. w II. edycji „Zimowej Szkoły Cyberbezpieczeństwa”, organizowanej w dniach 9–10 marca br. przez Morskie Centrum Cyberbezpieczeństwa AMW w Gdyni.
Informacja prasowa Poczty Polskiej S.A.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany