Reklama

Strona główna

Pierwszy w historii polski hackathon rządowy na otwartych danych

Rząd przyjął właśnie program otwierania danych publicznych. W weekend odbywa się pierwszy rządowy hackathon tych danych. Organizatorem jest Ministerstwo Cyfryzacji. Hackathony, to wypróbowane w wielu krajach maratony dla programistów – sposób na szybkie sprawdzenie wartości danych publicznych. Chodzi o ich wykorzystanie również w celach komercyjnych.

Otwarte dane publiczne, 17 zespołów, 30 godzin programowania non stop. Dane, jakie ma w swych zasobach administracja publiczna skrywają w sobie ogromny potencjał. Chodzi o to, by go uwolnić. W Londynie na bazie danych z samej tylko komunikacji miejskiej powstało ok. 500 aplikacji, które dają zatrudnienie 5 tys. osób. Szacunki mówią, że wielkość rynku open data w UE przekracza w tym roku 55 mld euro, a w 2020 roku ma wynieść 75 mld euro, co przełoży się na 0,47 proc. PKB.

Wielkość rynku open data w Polsce w 2020 roku może sięgnąć 1,12 mld euro – to pokazuje, że Polska danymi stoi i na razie nie wykorzystuje tego potencjału. Hackathon zorganizowany został właśnie po to, by poznać oczekiwania odbiorców w zakresie otwierania danych, dowiedzieć się czego potrzebują programiści, by uwolnić potencjał, jaki tkwi w danych.

Uczestnicy Hackathonu przez ponad 30 godzin pracować będą nad tym jak wykorzystać dostępne dane publiczne z korzyścią dla nauki, biznesu, organizacji pozarządowych i zwykłych Obywateli. Podczas Hackathonu programiści, projektanci i analitycy biznesowi zastanawiają się jak dane, które sa w zasięgu ręki wykorzystać.

W Hackathonie udział bierze 91 osób, które pracują w 17 zespołach. Pula nagród wynosi ponad 50 tysięcy złotych, a najlepsze rozwiązania zostaną wdrożone przez Ministerstwo Cyfryzacji. Na najlepszy zespół czeka także płatny 3-miesięczny staż w Centralnym Ośrodku Informatyki.

Zespoły w pracy wspierają eksperci z IBM, Microsoft, Centralnego Ośrodka Informatyki, Fundacji ePaństwo, Centrum Cyfrowego, Urzędu m.st. Warszawy, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Ministerstwa Cyfryzacji, Laboratorium EE.

– Jesteśmy na początku procesu otwierania danych publicznych, jednak wiążemy z nim duże nadzieje. Dane zbierane przez administrację publiczną mają ogromny potencjał. Powinny służyć Obywatelom, światowi biznesu czy nauki. Ich powstawanie z naszych podatków ma sens tylko wtedy, jeśli będą również wspierać codzienne działania Obywateli – jak mówi Agata Miazga, zastępca dyrektora Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego

Zwycięzców wybierze Jury w składzie:

 • Agata Miazga - Ministerstwo Cyfryzacji

 • Dominik Cieszkowski - Biblioteka Narodowa

 • Krzysztof Suszyński - Centralny Ośrodek Informatyki

 • Marcin Walendzik - Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

 • Ewa Krupa - Fundacja Orange

 • Piotr Vagla Waglowski - autor serwisu Vagla Prawo i Internet

 • Eliza Kruczkowska - Polski Fundusz Rozwoju

 • Jan Herbst - znawca danych związany z organizacjami pozarządowymi

 • Marcin Minkowski - Oracle Polska

Rozwiązania zostaną opublikowane na otwartych licencjach, tak by mogły stać się bazą dla działań kolejnych osób zaangażowanych w proces otwierania danych publicznych. Hackathon to z jednej strony wielka korzyść dla obywateli, ale także okazja dla administracji żeby poznać oczekiwania odbiorców swoich działań i nauczyć się na nie skuteczniej odpowiadać.

Czytaj też: Ministerstwo Cyfryzacji organizuje Hackathon

Reklama

Komentarze

  Reklama