Polityka i prawo
Oświadczenie Grupy Wyszehradzkiej o przyszłości Europy – wątek cyfrowy
W piątek 26 stycznia br. w Budapeszcie, Szefowie Rządów Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Węgier, Czech i Słowacji) przyjęli oświadczenie na temat przyszłości Europy. Jako zagadnienie o znaczeniu strategicznym liderzy grupy V4 wymienili między innymi wewnętrzną i globalna konkurencyjność Unii Europejskiej, której nieodzownym składnikiem jest cyfryzacja. W spotkaniu organizowanym w ramach prezydencji Węgier w Grupie Wyszehradzkiej wziął udział Premier Mateusz Morawiecki.
Podczas spotkania Szefowie rządów grupy V4 omówili m.in. bieżącą sytuację w Europie i temat przyszłości Unii Europejskiej. Na zakończenie przyjęli oświadczenie, w którym potwierdzili wspólne podejście dotyczące przyszłości Europy, którego celem jest wzmocnienie jedności oraz zapobieganie podziałowi UE. Szefowie Rządów Grupy Wyszehradzkiej podkreślili, że kluczowe jest:
- Zachowanie już osiągniętych wyników,
- Utrzymanie jedności w różnorodności,
- Prowadzenie powszechnej debaty dotyczącej przyszłych kroków,
- Wzmacnianie konkurencyjności,
- Poszanowanie legitymacji demokratycznej,
- Wypracowanie wszechstronnego podejścia do polityki migracyjnej.
W oświadczeniu podkreślono, iż gospodarka światowa szybko staje się cyfrowa i oparta na danych. By móc kształtować cyfrową transformację i maksymalizować płynące z niej korzyści Unia Europejska potrzebuje połączonego europejskiego jednolitego rynku cyfrowego. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest poprawa synergii między polityką krajową i europejską. Konieczne jest więc zapewnienie niezakłóconej konkurencji na jednolitym rynku, aby nadać bieg procesowi konwergencji polityk cyfrowych państw członkowskich UE. Według Ministerstwa Cyfryzacji zapewnienie swobodnego przepływu danych nieosobowych przyczyni się do wzrostu produktywności gospodarki unijnej i umożliwi osiągnięcie przewagi konkurencyjnej UE w wymiarze globalnym.
Ministerstwo Cyfryzacji podejmuje znaczne wysiłki na rzecz rozwoju gospodarki opartej o dane. W zeszłym roku Ministerstwo zleciło badanie, żeby sprawdzić jakie znaczenie dla rozwoju Polski oraz innych państw europejskich mają dane i ich przetwarzanie. Wyniki jednoznacznie wskazały na ogrom korzyści jakie może przynieść inwestowanie w dane i tworzenie na ich podstawie nowych modeli biznesowych, szczególnie w państwach regionu Grupy Wyszehradzkiej.
Informacja: Ministerstwo Cyfryzacji.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany