Reklama

Polityka i prawo

Niemcy: Wybory zagrożone cyberatakami

Fot. Wo st 01/Wiki Commons/CC 3.0
Fot. Wo st 01/Wiki Commons/CC 3.0

Szef Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) Holger Münch ostrzegał, że w okresie przedwyborczym można spodziewać się zwiększonej liczby cyberataków wymierzonych w polityków i członków rządu.  

Dodał, że niepokoi go dostępność w internecie środków do cyberataków.

Spodziewamy się dalszych ataków, bardzo uważnie przyglądamy się zagrożeniom

Holger Münch - Szef Federalnego Urzędu Kryminalnego

Szef BKA ujawnił, że jego służby wykryły i unieszkodliwiły przeprowadzane za pomocą spreparowanych e-maili operację wymierzoną w partię CDU kanclerz Angeli Merkel. Czujność strony niemieckiej wzrosła po atakach rosyjskich hakerów podczas kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych. Celem cyberataków był w przeszłości między innymi Bundestag.

W przemówieniu do uczestników konferencji Münch zaznaczył, że w internecie można kupić wszystkie potrzebne do cyberataków instrumenty. 

Można kupić luki w systemach zabezpieczeń, a także wykradzione dane

Holger Münch - Szef Federalnego Urzędu Kryminalnego

Dostępne są też jego zdaniem systemy pozwalające na ukrycie tożsamości osoby przeprowadzającej atak.

Według Münch ceny usług internetowych spadły, co powoduje, że wiele konwencjonalnych gałęzi przestępczych przeniosły swoją działalność do sieci. W darknecie, czyli w swego rodzaju ukrytej, istniejącej równolegle sieci, dostępne są narkotyki, broń i pornografia dziecięca - ostrzegł szef BKA. "Crime as a service" ("Przestępstwo jako usługa") jest jego zdaniem rosnącą gałęzią przemysłu.

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama