Reklama

Armia i Służby

NATO wspiera Jordanię w zakresie cyberobrony

  • Fot. MSWiA

NATO i Jordańskie siły zbrojne zainaugurowały nowo utworzony zespół reagowania na incydenty komputerowe (CERT) w Ammanie. CERT w Jordanii został utworzony w ramach projektu NATO Science for Peace and Security (SPS), którego celem jest wzmocnienie zdolności Jordanii w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo Jordanii zagrożone jest na wiele sposób. Konflikty w Syrii i Iraku, kryzys uchodźców w regionie i zagrożenie organizacjami terrorystycznymi to tylko niektóre z nich. Jednym z głównych wyzwań dla bezpieczeństwa państwa są cyberataki. W celu przeciwdziałania rosnącym zagrożeniom, program SPS NATO wzmacnia zdolność do cyberobrony w kraju będącym krajem partnerskim NATO w ramach dialogu Dialogu Śródziemnomorskiego.

Projekt SPS, który zainaugurowany został w 2014 roku i jest prowadzony przez ekspertów z Niemiec i Jordanii, a także wspierany przez Francję i USA, odpowiada na kluczowe priorytety krajowe. Stanowi część pakietu DCB (Defence Capacity Building Initiative) dla Jordanii w zakresie obrony. Inicjatywa ta wzmacnia zaangażowanie NATO stabilizowanie środowiska bezpieczeństwa poza regionem transatlantyckim.

Czytaj też: Była doradczyni prezydenta Estonii nowym szefem NATO CCD COE

Ten projekt to kamień milowy dla współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Jest to pierwszym tego rodzaju wspólny projekt, który został zatwierdzony przez sojuszników NATO. Wspiera on Jordanię w rozwijaniu zdolności do obrony infrastruktury, łagodzenia skutków cyberataków i poprawy ogólnego stanu bezpieczeństwa w kraju.

Christian Lifländer, szef sekcji cyberobrony w NATO

W ramach Projektu SPS powołano zespół ds. reagowania na incydenty komputerowe (CERT) w jordańskim siłach zbrojnych, co jest poważnym krokiem w budowie narodowego systemu cyberbezpieczeństwa w Jordanii. Priorytetowe znaczenie projektu zostało podkreślone przez dekret jordańskiego rządu.

 

Fot. NATO/domena publiczna

Reklama

Komentarze

    Reklama