Reklama

Strona główna

NATO na cyberwojnie. Zadaniem "odzyskanie kontroli nad systemem wojskowym"

Fot. CCDCOE
Fot. CCDCOE

Crossed Swords 2017, ćwiczenia z działań w ramach cyberwojny, które sponsoruje NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence, wchodzą na kolejny poziom. Odbywająca się marcu br. część koncentruje się na rozwoju umiejętności taktycznych, wykonywanych w ramach scenariusza reakcji na obronę przed cyberatakiem.

Jak wyjaśnia Aare Reintam, dyrektor ćwiczeń w NATO CCD COE, scenariusz tego ćwiczenia wygląda w ten sposób, że specjaliści od cyberwojny i członkowie sił specjalnych otrzymali zadanie odzyskania kontroli nad określonym systemem wojskowym. Pierwszy tego typu rodzaj cyberkinetycznego zaangażowanie sprawił, że siły specjalne zostały wykorzystane do pobierania fizycznych dowodów, w tym sprzętu i urządzeń do przechowywania danych elektronicznych, tak samo, jak w realistycznej misji we współpracy na polu walki ze specjalistami kryminalistyki cyfrowej.

Czytaj także: Szef NSA chce poszerzenia współpracy z sektorem prywatnym

Crossed Swords 2017 to siostrzane ćwiczenia wcześniejszych Lockhed Shields, największych i najbardziej zaawansowanych międzynarodowych ćwiczeń technicznych w ramach cyberobrony. Koncentrują się one na działaniach specjalistów w dziedzinie cyfrowej kryminalistyki, ekspertów i specjalistów od świadomości sytuacyjnej monitorujących, którzy pełnią rolę drużyny atakującej w ćwiczeniach Locked Shields. 

Reklama

Komentarze

    Reklama