Reklama

Polityka i prawo

Michał Chrzanowski: „NASK posiada centrum operacji cybernetycznych”

  • Artystyczna wizja obiektu 2016 WF9, gdzieś w pobliżu orbity Jowisza. Ilustracja: NASA/JPL-Caltech

Jeśli mówimy o data center, o superkomputerze, o centrum operacji cybernetycznych to my już dysponujemy wszystkimi tymi elementami – mówi Michał Chrzanowski, dyrektor NASK, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Dyrektor NASK w rozmowie z Arturem Osieckim komplementuje plan Morawieckiego i jego sztandarowy projekt  rozwojowy: Cyberpark Enigma. Celem tego przedsięwzięcia ma być rozwój kompetencji polskich firm i jednostek naukowobadawczych w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i analizy danych. Michał Chrzanowski pozytywnie odnosi się do planów ministra. Twierdzi, że to znakomity przykład wzorcowego realizowania programów rozwojowych z zaangażowaniem państwa i współpracą z instytucjami naukowymi, a także małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Cyberpark Enigma to świetna wiadomość  – tym bardziej, że NASK jest już przygotowany do pełnienia ważnej roli w tym projekcie.

 - NASK to podmiot średniej wielkości, ale jeżeli mówimy o data center, o superkomputerze, o centrum operacji cybernetycznych to my już dysponujemy wszystkimi tymi elementami – mówi w wywiadzie dla Rzeczpospolitej Michał Chrzanowski.

Dodaje, że Cyberpark Enigma zakłada kluczową rolę ministra cyfryzacji. To również dobra wiadomość, bo właśnie pod MC podlega obecnie NASK. To gwarantuje dobrą perspektywę rozwojową. Fakt, że NASK specjalizuje się w cyber -security  sprawia, że to najlepsza instytucja do podejmowania takich wyzwań.

Reklama

Komentarze

    Reklama