Kreml: nie chcemy blokować Twittera

10 marca 2021, 11:51
840_472_matched__q7i0nw_Zrzutekranu20200320o16.30.42
Fot. www.kremlin.ru
  • Roskomnadzor, rozpoczął spowalnianie prędkości działania w Rosji serwisu społecznościowego Twitter;
  • Urząd oznajmił, że jest to odpowiedź na nieusuwanie przez Twittera materiałów zawierających zakazane treści;
  • Użytkownicy zgłaszają również zakłócenia w działaniu portali internetowych niektórych urzędów państwowych - m.in. Kremla, rządu i parlamentu.

Władze Rosji nie chcą blokować serwisu Twitter, ale działania państwowego regulatora mające na celu zmuszenie firm internetowych do przestrzegania rosyjskich przepisów są uzasadnione - powiedział w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Rzecznik zapewnił, że internauci w Rosji "powinni mieć dostęp do wszystkich światowych zasobów" internetu. Niemniej, organy nadzorcze pracują po to, by serwisy te "działały na płaszczyźnie prawa i respektowały przepisy Federacji Rosyjskiej na jej terytorium" - powiedział Pieskow na codziennym briefingu dla prasy.

"Nie mamy żadnej chęci, by blokować (Twitter), ale uzasadnione jest podejmowanie kroków, aby zmusić firmy do przestrzegania prawa" - powiedział rzecznik prezydenta Władimira Putina.

Przedstawiciel Kremla powiedział także, że nie potwierdzają się doniesienia o problemach z działaniem stron internetowych rosyjskich instytucji państwowych, w tym strony Kremla. "U nas wszystko się otwiera" - wyjaśnił, dodając, że sam teraz siedzi przed komputerem.

Pieskow zapowiedział, że jeśli doszło do zakłóceń, to poinformuje o tym ministerstwo łączności Rosji.

Rosyjski regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor, rozpoczął w środę spowalnianie prędkości działania Twittera w Rosji. Urząd oznajmił, że jest to odpowiedź na nieusuwanie przez ten serwis społecznościowy materiałów zawierających zakazane treści, m.in. propagowanie samobójstwa, informacje o zażywaniu narkotyków, pornografię dziecięcą.

Prędkość działania Twittera zostanie spowolniona na stu procentach urządzeń mobilnych i na 50 procentach urządzeń stacjonarnych. Jeśli Twitter nadal będzie ignorował wymogi przewidziane w rosyjskim prawie, to możliwe są dalsze "środki oddziaływania", łącznie z zablokowaniem serwisu - oświadczył Roskomnadzor.

Krótko potem doszło do zakłóceń w działaniu stron internetowych niektórych instytucji państwowych, m.in. rządu, parlamentu, niektórych ministerstw. Problemy zgłaszali klienci Rostelekomu, jednego z dostawców internetu, który świadczy też usługi hostingowe.

https://sklep.defence24.pl/produkt/trolle-putina/image

 

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Pxemeq
środa, 10 marca 2021, 13:39

Twitter blokuje prezydenta USA po czym Rosja grozi zablokowaniem Twittera, hmm...

MWK
czwartek, 11 marca 2021, 21:47

...przypadek?

Tweets CyberDefence24