Reklama

Strona główna

Koreańscy hakerzy odpowiedzialni za atak na KNF?

Fot. perspecsys.com
Fot. perspecsys.com

W ostatnich dniach w 31 krajach, w tym w Polsce, doszło do cyberataków na instytucje finansowe. W Polsce zaatakowana została strona Komisji Nadzoru Finansowego. Zdaniem naukowców za atakami tymi mogą stać hakerzy z grupy Lazarus oraz z Korei Północnej.

Jak informuje International Business Times, źródłem miała być zainfekowana wcześniej strona internetowa polskiej Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Pozwoliło to hakerom przekierować odwiedzających tę stronę z całego świata na zainfekowane złośliwym oprogramowaniem witryny banków.

Czytaj także: Ekspert: Atak na KNF skoordynowany i bardzo dobrze zaplanowany 

Hakerzy użyli do infekowania systemów komputerowych złośliwym programowaniem wtyczki Silverlight Flash. Jak twierdzą specjaliści z dziedziny cyberbezpieczeństwa firm Symantec i BAE Systems, złośliwe oprogramowanie, którego użyto w atakach, nazwane Ratankba, jest bardzo podobne do znanego już wcześniej malware’a stosowanego przez grupę Lazarus. Poprzednie jej kampanie miały jednak koncentrować się na krajach azjatyckich, zaś tym razem na cel hakerzy wzięli Europę i Stany Zjednoczone.

Do 19 cyberataków na instytucje bankowe doszło w Polsce, 15 razy atakowano banki i instytucje bankowe w USA, 9 razy hakerzy włamali się do systemów komputerowych w meksykańskich instytucjach bankowych i 7-krotnie zaatakowano w Wielkiej Brytanii.

Komentarze