Reklama

Strona główna

Kolejne kraje częścią inicjatywy “No more ransom”

  • Artystyczna wizja sondy Chandrayaan-1 na orbicie wokół Księżyca. Ilustracja: ISRO
    Artystyczna wizja sondy Chandrayaan-1 na orbicie wokół Księżyca. Ilustracja: ISRO

Zaledwie trzy miesiące po uruchomieniu projektu „No More Ransom” organy ścigania z kolejnych 13 państw przyłączyły się do walki z oprogramowaniem blokującym dostęp do danych i żądającym okupu (tzw. ransomware) wraz z sektorem prywatnym.

Wśród nowych członków znalazły się następujące państwa: Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Kolumbia, Francja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Portugalia, Hiszpania, Szwajcaria oraz Wielka Brytania. W nadchodzących miesiącach do programu przyłączą się kolejne organy ściągania i organizacje sektora prywatnego. Efektem ich współpracy będzie udostępnienie nowych darmowych narzędzi deszyfrowania, które pomogą kolejnym ofiarom odzyskać swoje urządzenia i odblokować swoje informacje, zadając cyberprzestępcom cios w najbardziej czuły punkt: ich portfele.

Cele projektu wspiera Eurojust i Komisja Europejska, co świadczy o tym, że Unia Europejska dostrzega coraz większe zagrożenie ze strony oprogramowania ransomware.

Inicjatywa "No More Ransom" została uruchomiona 25 lipca 2016 r. przez holenderską policję, Europol, Intel Security oraz Kaspersky Lab, zapoczątkowując nowy poziom współpracy między organami ścigania a sektorem prywatnym w zakresie zwalczania oprogramowania ransomware. Celem portalu internetowego www.nomoreransom.org jest zapewnienie przydatnego zasobu dla ofiar oprogramowania ransomware. Użytkownicy mogą znaleźć tam informacje odnośnie tego, co to jest oprogramowanie ransomware, jak działa i, co ważniejsze, jak się przed nim ochronić.

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy ponad 2 500 osób zdołało odszyfrować swoje dane bez płacenia przestępcom - dzięki wykorzystaniu głównych narzędzi dostępnych za pośrednictwem tej platformy (były to głównie ofiary szkodliwych programów CoinVault, WildFire oraz Shade). Szacuje się, że w ten sposób cyberprzestępcy stracili ponad milion dolarów potencjalnego okupu. Im ściślejsza współpraca między organami ścigania a podmiotami sektora prywatnego, tym więcej narzędzi deszyfrowania można stworzyć i udostępnić. Obecnie na stronie projektu udostępniono pięć narzędzi przywracających dane zablokowane przez szkodliwe programy ransomware.

Aby zwiększyć grono odbiorców i zwiększyć skuteczność walki z oprogramowaniem ransomware, portal jest obecnie dostosowywany do obsługi różnych wersji językowych.  Ze względu na ogromne zainteresowanie i otrzymanie licznych zapytań kolejnym krokiem będzie zaproszenie do udziału w projekcie nowych firm z sektora prywatnego.

Czytaj też: Singapur odetnie od Internetu strony rządowe

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama