Reklama

Polityka i prawo

Instytut związany z GCHQ rekrutuje do badań nad etyką big data

  • fot. Raytheon
    fot. Raytheon

Jeszcze tylko 5 dni zostało na przesłanie aplikacji w konkursie na stanowisko asystenta w badaniach nad etyką danych, prowadzonych przez Instytut Alana Turinga w Londynie. Współpracująca z brytyjskim wywiadem radioelektronicznym placówka badawcza poszukuje kandydata, którego zadaniem będzie praca nad stworzeniem kodeksu postępowania etycznego i grupy roboczej doradców ds. etyki.  

Instytut Alana Turinga, noszący imię czołowego brytyjskiego kryptologa doby II wojny światowej i pioniera informatyki, działa od listopada 2015 r. jako wspólna inicjatywa środowisk naukowych Zjednoczonego Królestwa. Wśród jego założycieli jest pięć wiodących uniwersytetów (Cambridge, Edynburg, Oxford, Warwick i University College London/UCL) i rada naukowa EPRSC (Engineering and Physical Sciences Research Council).

Misją Instytutu Alana Turinga, działającego oficjalnie przy British Library, jest prowadzenie badań w nowej dziedzinie nauki, jaką jest data science zrodzona na styku informatyki, matematyki, statystyki i inżynierii systemów. Placówka, która otrzymała 42 mln funtów na pierwsze pięć lat funkcjonowania, ma wspierać radą decydentów i umożliwić naukowcom z ośrodków akademickich i przemysłowych całego świata współpracę z Wielką Brytanią w badaniach nad data science i ich praktycznymi zastosowaniami.

W Instytucie Alana Turinga powstaje grupa robocza doradców ds. etyki, do której obowiązków należeć będzie troska o etyczną stronę rozwoju nauki o danych (date science). Czteroosobowy zespół pełniący też rolę komisji rewizyjnej instytutu ma dostarczać wiedzy w zakresie etyki, nauk społecznych, zagadnień prawnych (szczególnie związanych z prywatnością i bezpieczeństwem), kształtowania polityki i nauki dotyczącej danych (big data i algorytmów).

Asystent badawczy, którego planuje zatrudnić Instytut Alana Turinga, będzie pomagać grupie roboczej doradców ds. etyki i jej przewodniczącemu w stworzeniu kodeksu postępowania etycznego jako zbioru zaleceń dla personelu placówki w pracy z danymi i algorytmami działań.

Oficjalnym partnerem Alan Turing Institute jest Government Communications Headquarters (GCHQ), czyli Centrum Łączności Rządowej, jak nazywa się brytyjska służba wywiadu radioelektronicznego (SIGINT). W 1939 r., gdy jeszcze nosiła ona nazwę Government Code and Cypher School (GC&CS), jej pracownikiem został matematyk i kryptolog Alan Turing. Skonstruował on na bazie wcześniejszych dokonań kryptologów z Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego WP Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, urządzenie zwane bombą kryptologiczną Alana Turinga. Summa wysiłków polskich i brytyjskich łamaczy kodów (wspomaganych też przez Francuzów) umożliwiła dekryptaż niemieckich komunikatów radiowych nadawanych za pomocą maszyny szyfrującej Enigma.

 

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama