Reklama

Instytut związany z GCHQ rekrutuje do badań nad etyką big data

  • Fot. https://www.alumni.cam.ac.uk
    Fot. https://www.alumni.cam.ac.uk

Jeszcze tylko 5 dni zostało na przesłanie aplikacji w konkursie na stanowisko asystenta w badaniach nad etyką danych, prowadzonych przez Instytut Alana Turinga w Londynie. Współpracująca z brytyjskim wywiadem radioelektronicznym placówka badawcza poszukuje kandydata, którego zadaniem będzie praca nad stworzeniem kodeksu postępowania etycznego i grupy roboczej doradców ds. etyki.  

Instytut Alana Turinga, noszący imię czołowego brytyjskiego kryptologa doby II wojny światowej i pioniera informatyki, działa od listopada 2015 r. jako wspólna inicjatywa środowisk naukowych Zjednoczonego Królestwa. Wśród jego założycieli jest pięć wiodących uniwersytetów (Cambridge, Edynburg, Oxford, Warwick i University College London/UCL) i rada naukowa EPRSC (Engineering and Physical Sciences Research Council).

Misją Instytutu Alana Turinga, działającego oficjalnie przy British Library, jest prowadzenie badań w nowej dziedzinie nauki, jaką jest data science zrodzona na styku informatyki, matematyki, statystyki i inżynierii systemów. Placówka, która otrzymała 42 mln funtów na pierwsze pięć lat funkcjonowania, ma wspierać radą decydentów i umożliwić naukowcom z ośrodków akademickich i przemysłowych całego świata współpracę z Wielką Brytanią w badaniach nad data science i ich praktycznymi zastosowaniami.

W Instytucie Alana Turinga powstaje grupa robocza doradców ds. etyki, do której obowiązków należeć będzie troska o etyczną stronę rozwoju nauki o danych (date science). Czteroosobowy zespół pełniący też rolę komisji rewizyjnej instytutu ma dostarczać wiedzy w zakresie etyki, nauk społecznych, zagadnień prawnych (szczególnie związanych z prywatnością i bezpieczeństwem), kształtowania polityki i nauki dotyczącej danych (big data i algorytmów).

Asystent badawczy, którego planuje zatrudnić Instytut Alana Turinga, będzie pomagać grupie roboczej doradców ds. etyki i jej przewodniczącemu w stworzeniu kodeksu postępowania etycznego jako zbioru zaleceń dla personelu placówki w pracy z danymi i algorytmami działań.

Oficjalnym partnerem Alan Turing Institute jest Government Communications Headquarters (GCHQ), czyli Centrum Łączności Rządowej, jak nazywa się brytyjska służba wywiadu radioelektronicznego (SIGINT). W 1939 r., gdy jeszcze nosiła ona nazwę Government Code and Cypher School (GC&CS), jej pracownikiem został matematyk i kryptolog Alan Turing. Skonstruował on na bazie wcześniejszych dokonań kryptologów z Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego WP Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, urządzenie zwane bombą kryptologiczną Alana Turinga. Summa wysiłków polskich i brytyjskich łamaczy kodów (wspomaganych też przez Francuzów) umożliwiła dekryptaż niemieckich komunikatów radiowych nadawanych za pomocą maszyny szyfrującej Enigma.

 

 

 

 

Reklama

Operacje Wojska Polskiego. Żołnierze do zadań dużej wagi

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama