Opublikowany niedawno przez National Crime Agency (NCA) raport poświęcony cyberprzestępczości pokazał, że jej skutki są poważniejsze niż tradycyjnych działań przestępców. Ponad 53 proc. wszystkich odnotowanych przestępstw pochodziła z rzeczywistości wirtualnej.
Raport zauważył znaczny wzrost ataków DDoS i Ransomware. Sytuacja ta ma miejsce dzięki łatwiejszemu dostępowi do narzędzi umożliwiających ich przeprowadzenie. Nie bez znaczenia są także zyski, które w ostatnich latach rosną w niemal wszystkich operacja przeprowadzanych przez cyberprzestępców. Dodatkowo wzrosła częstotliwość i stopień zaawansowania ataków typu Ransomware, które stają się coraz większym zagrożeniem. Cały czas popularne są również włamania na serwery Których następstwem często jest kradzież danych poufnych w korporacjach czy adminstracji.
NCA zauważyła również, że brytyjskie firmy są celem ataków międzynarodowych cyberprzestępców. Są to najbardziej zaawansowane operacje. Straty szacowane przez brytyjską gospodarkę są na miliony funtów. W 2015 roku odnotowano 2,5 miliona incydentów w cyberprzestrzeni a ofiarą cyberprzestępców padło ponad 2 miliony użytkowników.
Dynamiczny rozwój technologii i będący efektem tego procesu wzrost cyberprzestępczości powoduje, że przedsiębiorstwa nie są w stanie reagować w porę na zagrożenia i stale znajdują się za cyberprzestępcami. Problem jest też brak informacji o ich działalności, co utrudnia organom ścigania zrozumienie nowych metod i technologii używanych przez kryminalistów. Autorzy raportu sugerują, że współpraca pomiędzy rządem, firmami komercyjnymi oraz przedstawicielami organów ścigania musi zostać wzmocniona w celu zmniejszenia liczby podatności w oprogramowaniu i powstrzymaniu cyberprzestępców. NCA sugeruje również, że przedsiębiorstwa komercyjne powinny postrzegać ten problem nie tylko jako wyłącznie techniczną kwestię, ale uczynić z niej przedmiot zarządzania ryzykiem i opracować skuteczne sposoby wymiany informacji o zagrożeniach zarówno z innymi firmami jak i organami ścigania.
Czytaj też: Sektor medyczny jest najbardziej narażony na ataki