Reklama

Polityka i prawo

Haker skazany na 20 lat za pomoc Daesh

  • Przekrój statku Shenzhou V. Ilustracja: China Manned Space Engineering Office / en.cmse.gov.cn

Haker, którzy wykradł dane personalne ponad tysiąca pracowników rządu federalnego i wojska spędzi 20 lat w amerykańskim więzieniu.

Ardit Ferizi, o kryptonimie Th3Dir3ctorY pochodzący z Kosowa został skazany przez sąd federalny w Aleksandrii za - jak czytam w oświadczeniu Departamentu Sprawiedliwości – pomoc materialną dla Państwa Islamskiego Iraku i Lewantu oraz nieautoryzowane dostęp  do chronionych komputerów i zdobycie informacji w celu wsparcia Daesh.

21-letni powiązany z ISIS haker pozyskał dane włamując się do serwerów firmy hostujące serwery w czerwcu 2015 roku. Udało mu się zdobyć 1300 informacji o rządowych pracownikach oraz wojskowych. Następnie przekazał je do Junaida Hussaina - brytyjskiego dżihadysty, który jest postrzegany jako twórca grupy hakerów ISIS - Islamic State Hacking Division. Hussain opublikował dane rodzin ponad 100 żołnierzy w Internecie. Hussain został zabity przez amerykańskiego drona w sierpniu ubiegłego roku.

Wykradzione przez Feriziego dane zawierały następujące informacje: adresy poczty elektronicznej, hasła, adresy zamieszkania i numery telefonów. Ferizi został aresztowany w Malezji, gdzie próbował wsiąść na pokład samolotu lecącego do Kosowa.

Przed pracą dla ISIS, był on liderem grupy Kosova Hacker’ Security, która włamała się na liczne strony rządowe m.in. prezydenta Macedonii, greckiego Ministerstwa Edukacji, Greckiej Zdecentralizowanej Administracji Macedonii i Tracji. Wykradł on również dane z IBM i greckiego telekomu – firmy OTE.

Ferizi został uznany winnym w czerwcu 2016 roku i skazanym na 35 lat więzienia, ale wyrok został zredukowany do maksimum 25 lat, po tym jak przyznał się on do popełnionych zarzutów. Jego obrońca wnioskował jednak o karę pozbawienia wolności na lat 6 argumentując, że Ferizi nie wyrządził poważnych szkód.

Czytaj też: Haker wykradł bazę danych administracji USA i oddał ją Daesh

Komentarze