Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Powstała angielska wersja gry edukacyjnej do weryfikacji fake newsów

fot. fakesnothanks.com
fot. fakesnothanks.com

Stowarzyszenie Demagog przygotowało edukacyjną grę „Fajnie, że wiesz”, która zwraca uwagę na problem fake newsów i uczy, jak odróżnić prawdziwe informacje od fałszywych w internecie. Teraz we współpracy z TechSoup Europe przygotowano jej anglojęzyczną wersję.

Gra "Fajnie, że wiesz to narzędzie" to proste i intuicyjne narzędzie, dzięki któremu można sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w rozpoznawaniu fake newsów w sieci.

Fundacja TechSoup pomogła Stowarzyszeniu Demagog w wydaniu anglojęzycznej wersji gry pod nazwą "Fakes? No Thanks!".

Czym jest fakesnothanks.com?

"Fakes? No Thanks!" to prosta aplikacja, która powstała na bazie quizu. Użytkownicy muszą określić, czy coś jest prawdą, czy fake newsem na podstawie przykładowych informacji z sieci.

Każda rozgrywka poprzedzona jest serią wskazówek, które mają pomóc grającemu w rozpoznaniu i wskazaniu fałszywych informacji. Można się z nich dowiedzieć na przykład dlaczego zawsze warto zwracać uwagę na logotyp i nazwę strony, na której opublikowano dany artykuł. Krótkie porady mają później pomóc w codziennym korzystaniu z internetu, by nie dać się nabrać na fałszywe newsy.

Następnie gracz wybiera dziedzinę, w której chciałby przetestować swoje umiejętności: rozrywka, zdrowie, nauka, polityka oraz "zaskocz mnie".

Pytania odnoszą się do prawdziwych przykładów fake newsów z ostatnich miesięcy, są w nich np. wiadomości dotyczące pandemii koronawirusa, szczepionek czy Grety Thunberg i Billa Gatesa.

Po zakończeniu zabawy i otrzymaniu wyniku gracz może sprawdzić, dlaczego dana informacja jest fake newsem lub prawdą – pod każdym z wyjaśnień znajduje się odnośnik do źródła oraz analizy przygotowanej przez zespół portalu demagog.org.pl lub innego serwisu fact-checkingowego.

Natomiast angielską wersję gry można znaleźć pod adresem: fakesnothanks.com.

Stowarzyszenie Demagog jest pierwszą w Polsce organizacją fact-checkingową. Od 2014 roku weryfikuje ono wypowiedzi oraz obietnice wyborcze polityków na portalu demagog.org.pl, zajmuje się walką z fake newsami oraz organizowaniem projektów edukacyjnych np. Akademii Fact-Checkingu. Od maja 2019 roku należy do Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej (IFCN).

Na podstawie informacji prasowej Stowarzyszenia Demagog


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: redakcja@cyberdefence24.pl. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama