Fałszywy Stoltenberg wycofuje wojska sojusznicze z Litwy. Dezinformacja uderza w NATO

22 kwietnia 2020, 12:50
Lithuania_CYBER2
Fot. Sgt. David Turner/U.S. Army/Domena publiczna

Hakerzy, podszywając się pod sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, rozsyłali sfałszowane e-maile dotyczące rzekomego wycofania wojsk sojuszniczych z Litwy. Adresatem wiadomości były lokalne media, instytucje państwowe oraz kwatera NATO w Brukseli – informuje Litewska telewizja publiczna.

„To kolejna z wielu prób przekształcenia kryzysu związanego z pandemią koronawirusa w kryzys bezpieczeństwa” – powiedział minister obrony Litwy Raimundas Karoblis.  „Takie fałszywe wiadomości mają na celu zasianie nieufności między sojusznikami i partnerami NATO”.

Jak donosi LRT, Departament Komunikacji Strategicznej Litewskich Sił Zbrojnych wskazuje, że od kilku miesięcy podejmowane są próby szerzenia dezinformacji z wykorzystaniem kryzysu pandemicznego. „Pojawiły się fałszywe wiadomości o żołnierzu amerykańskim rzekomo zarażonym koronawirusem na Litwie” – zaznaczył szef resortu. Dodał, że pojawiały się również fake newsy na temat ćwiczeń wojskowych NATO na terenie Litwy.

Ministerstwo podaje, że od 1 lutego br. odnotowano 807 przypadków rozpowszechniania wprowadzających w błąd informacji na temat COVID-19. Fałszywe informacje były publikowane w języku angielskim, litewskim i rosyjskim, przy czym te ostatnie stanowią prawie dwie trzecie wszystkich przypadków – informuje LRT.

KomentarzeLiczba komentarzy: 6
mnbvcxz
piątek, 24 kwietnia 2020, 21:59

Wiecie co, jakby mieli wyslac te informacje pocztą tradycyjną musieliby kupić koperty, znaczki - i nadać to na poczcie ( polecony) lub wrzucic do skrzynki. To kosztuje. A tak ? wysylają , bo im się nudzi, a nuż ktoś się nabierze i poda dalej. Co jest najbardziej ryzykowne - Twitery i fejsbuki - jak politycy nieopatrznie dadzą komus haslo, to bedzie to samo co z szefem Amazona. kliknął na linka spreparowanego - wyslanego przez znajomego miliardera . i mu sie wlamali. pewnie uruchomil sciagniecie trojana ktory przesylal haslo przechowywane w cache lub cookies. nie tylko pegasus.

gnago
piątek, 24 kwietnia 2020, 08:40

Skuteczność części testów na koronawirusa jest tak niska ogólna że wymaz ze słupa w 50% potwierdzi nosicielstwo tegoż. Zatem nic dziwnego połowa populacji Litwy może być nosicielami tej niegroźnej infekcji dla 99% społeczeństwa

Ed
sobota, 25 kwietnia 2020, 15:08

...no i to jest właśnie fakenews. Mylące są podawane porównania i statystyki, w których chodzi przede wszystkim o nie wzbudzanie paniki. Skuteczność wirusa powinno się podawać nie porównijąc ilość zarażonych do ilości zonów, tylko iloś ozdrowieńców do ilości zgonów, a to wygląda już zupełnie inaczej! Skuteczność wirusa waha się pomiędzy 20 a 40 % jak na razie. To że jest niezwykle zaraźliwy to wiedzą już wszyscy...

Cyberiada
czwartek, 23 kwietnia 2020, 12:44

Brak oslony cyber dla sekretarza NATO?

Andrettoni
czwartek, 23 kwietnia 2020, 02:43

Nie wiem co was bulwersuje - jak Rosjanie wycofywali się z Syrii (oficjalnie) to nagle ich tam przybyło. Może na Litwie jest podobnie?

Eter
piątek, 24 kwietnia 2020, 09:29

Towarzyszu wycofajcie się z Syrii Ukrainy Białorusi i Gruzji.

Tweets CyberDefence24