Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Fałszywy Stoltenberg wycofuje wojska sojusznicze z Litwy. Dezinformacja uderza w NATO

Fot. Sgt. David Turner/U.S. Army/Domena publiczna
Fot. Sgt. David Turner/U.S. Army/Domena publiczna

Hakerzy, podszywając się pod sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, rozsyłali sfałszowane e-maile dotyczące rzekomego wycofania wojsk sojuszniczych z Litwy. Adresatem wiadomości były lokalne media, instytucje państwowe oraz kwatera NATO w Brukseli – informuje Litewska telewizja publiczna.

„To kolejna z wielu prób przekształcenia kryzysu związanego z pandemią koronawirusa w kryzys bezpieczeństwa” – powiedział minister obrony Litwy Raimundas Karoblis.  „Takie fałszywe wiadomości mają na celu zasianie nieufności między sojusznikami i partnerami NATO”.

Jak donosi LRT, Departament Komunikacji Strategicznej Litewskich Sił Zbrojnych wskazuje, że od kilku miesięcy podejmowane są próby szerzenia dezinformacji z wykorzystaniem kryzysu pandemicznego. „Pojawiły się fałszywe wiadomości o żołnierzu amerykańskim rzekomo zarażonym koronawirusem na Litwie” – zaznaczył szef resortu. Dodał, że pojawiały się również fake newsy na temat ćwiczeń wojskowych NATO na terenie Litwy.

Ministerstwo podaje, że od 1 lutego br. odnotowano 807 przypadków rozpowszechniania wprowadzających w błąd informacji na temat COVID-19. Fałszywe informacje były publikowane w języku angielskim, litewskim i rosyjskim, przy czym te ostatnie stanowią prawie dwie trzecie wszystkich przypadków – informuje LRT.

Reklama

Komentarze

    Reklama