Reklama

Strona główna

Facebook blokuje konta rosyjskich trolli

Fot. Geralt/Pixabay
Fot. Geralt/Pixabay

Facebook zablokował 470 fałszywych kont, które mają należeć do rosyjskiej fabryki trolli. Były one wyjątkowo aktywne podczas wyborów w Stanach, wykupując tysiące reklam – poinformował szef bezpieczeństwa w Facebooku Alex Stamos.

Dzięki analizie przeprowadzonej przez ekspertów udało się ustalić, że 470 fałszywych kont było ze sobą połączonych, a działania ich użytkowników były skoordynowane i operowały one poza Rosją. Wykupiono ponad 3 tys. reklam za sumę 100 tys. dolarów w okresie pomiędzy czerwcem 2015 roku a majem 2017. Treść  większości z nich nie odwoływała się wprost do wyborów w Stanach Zjednoczonych czy kandydatów, koncentrując się na kontrowersyjnych zagadnieniach polityczno-społecznych takich jak kwestia imigracji, LGBT czy prawa do posiadania broni. Podczas środowego przesłuchania w Kongresie, jeden z pracowników Facebooka powiedział, że zostały one zakupione przez fabrykę trolli w St. Petersburgu, która zajmuje się działaniami informacyjnymi w cyberprzestrzeni. Fabryka trolli znana pod oficjalną nazwą Internet Research Agency ma być finansowana przez rosyjskiego oligarchę Jewgienija Prigożyna.

Czytaj też: Facebook walczy z "fake news"

Według informacji przekazanych przez Stamosa znaleziono również ponad 2 tys. reklam o treściach politycznych, które mogły powstać w Rosji, ale nie są efektem żadnych zorganizowanych działań. Reklamy, które w sumie kosztowały ponad 50 tys. dolarów były wykupowane przez konta z amerykańskimi adresami IP, ale z ustawionym językiem rosyjskim.

Facebook był wcześniej oskarżany o brak reakcji na obecność fake newsów w swoim serwisie oraz innych treści dezinformujących podczas kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych. Sam Mark Zuckerberg początkowo zaprzeczył, że fake newsy wpłynęły na wynik wyborów. Potem jednak Facebook przyznał, że jego platforma była wykorzystywana do szerzenia dezinformacji i manipulowania procesem decyzyjnym

Reklama

Komentarze

    Reklama