Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Eksperci: Windows 10 dwa razy bardziej bezpieczny, niż Windows 7

FOT. FLICKR.COM / DOBAKUNG / CC 2.0
FOT. FLICKR.COM / DOBAKUNG / CC 2.0

Według raportu zajmującej się cyberbezpieczeństwem firmy Webroot, niemal wszystkie komputery, które dotknięte były atakiem ransomware WannaCry, działały w oparciu o system Windows 7. Atak przyniósł straty warte ponad 4 mld dolarów - podał Infosecurity Magazine.

Jak twierdzi raport, w styczniu 2017 roku jedynie 20 proc. komputerów biznesowych, które ujęto w badaniu, operowało na systemie Windows 10. Do końca ubiegłego roku udział tego systemu operacyjnego w badanej grupie zwiększył się już do 32 proc.

W początku zeszłego roku 62 proc. maszyn wykorzystywanych w firmach działało w oparciu o system Windows 7. Do końca 2017 roku jednak obecność tej wersji systemu Windows zmniejszyła się do 54 proc. Systemy Windows XP oraz Windows Vista zajmowały po równo około 1 proc. miejsca w grupie badanych przedsiębiorstw.

Badacze cyberbezpieczeństwa pracujący dla firmy Webroot stwierdzili, że decyzja o zmianie starszego systemu operacyjnego na Windows 10 "nie rozwiąże wszystkich problemów bezpieczeństwa, ale jest niewątpliwie krokiem w dobrym kierunku". Jak napisali w raporcie, "wykorzystanie tego systemu w połączeniu z zaawansowaną ochroną brzegową bazującą na analizie behawioralnej i uczeniu maszynowym pozwoli na znaczne obniżenie podatności przedsiębiorstw względem możliwych cyberataków".

Eksperci zauważyli również, że nowsze wersje systemu Windows znacznie szybciej upowszechniają się wśród użytkowników indywidualnych, biznes zaś wykazuje w tym względzie większą bezwładność i opieszałość. W grudniu 2017 roku migracji do systemu Windows 10 dokonało 72 proc. z całej grupy badanych użytkowników indywidualnych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama