Reklama

Jak podaję RAND, sposób działania osób odpowiedzialnych za organizację terrorystyczną jest niespotykany jeżeli chodzi o wykorzystanie nowoczesnych sposobów komunikacji w internecie. Szczególnie Daesh używa wszelkiego rodzaju mediów społecznościowych oraz szyfrowania wiadomości na urządzeniach mobilnych, które mają królować wśród członków ISIS. RAND bazując na 10-miesięcznej analizie postów publikowanych na Twitterze doszedł do ciekawych wniosków.

Przeciwnicy Daesh przewyższali zwolenników średnio ponad sześciokrotnie. Jednak co ciekawe, ilość tweetów wypuszczanych w świat przez zwolenników tzw. Państwa Islamskiego była średnio o 50 proc. wyższa od ilości postów udostępnianych przez przeciwników. Rand swoje analizy oparł na używaniu słów kluczowych, które pozwalały na charakterystykę osób odpowiedzialnych za publikację wiadomości. Słowa kluczowe charakteryzujące przeciwników to m.in. terrorist Daesh, Kharijites, militants of Daesh, dogs of fire, i dogs of Baghdadi. Natomiast słowa używane przez zwolenników zdaniem Rand to monotheists Mujahideen, Soldiers of the Caliphate, i lions of the Islamic State. Próbka zbadana przez Rand wydaje się wystarczająca do pełnego nakreślenia działań Daesh w przestrzeni sieciowej, mowa tu o ponad 23 mln tweetów z ponad 770 tys. kont z ponad 36 krajów.

Po przeanalizowaniu Twittera oraz jego ogromnych zasobów autorom raportu udało się wyodrębnić 4 główne grupy członków globalnej sieci, którzy wyrażają różne zdania dotyczące Daesh:

  • Grupa Shia, czy Szyici, którzy jawnie potępiają działania ISIS i wyrażają pozytywne zdanie na temat działań międzynarodowej koalicji oraz dobrze odnoszą się w stosunku do Chrześcijan,

  • Syryjscy Mudżahedini (ruch przeciwko Assadowi), którzy wysyłają miejscami sprzeczne i różne sygnały. Jednak generalnie źle wypowiadają się na temat działań międzynarodowej koalicji.

  • Osoby jawnie wspierające działania ISIS, obrażają Szyitów, negatywnie wypowiadają się na temat Syryjskiego reżimu, mają bardzo złe zdanie na temat międzynarodowej koalicji. Starają się rozpowszechniać swoje wiadomości za pomocą wielu kanałów komunikacji.

  • Sunnici, którzy są najbardziej zróżnicowaną grupą wśród osób biorących udział w globalnej dyskusji na temat terroryzmu. Potrafią mieć na różne tematy odrębne zdania i poglądy, nie są zbyt stali w swoich postanowieniach.

Czytaj też: Twitter blokuje konta z treściami ekstremistycznymi

Reklama
Reklama

Komentarze