Reklama

Strona główna

Duży wyciek danych pacjentów szpitala w Kole

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Wyciekły wrażliwe dane 50 tys. pacjentów polskiego szpitala. Chodzi tutaj o dane osobowe, medyczne i finansowe pacjentów i pracowników. W wielu przypadkach mogą one pozwolić na skuteczne podszywanie się pod ofiary i np. wyłudzanie pożyczek. Prawdopodobnie to największy wyciek danych w Polsce.  

Informację o wycieku wrażliwych danych ze szpitala podał serwis Zaufana Trzecia Strona. Serwer na którym znajdują się poufne informacje miał nie być w żaden sposób zabezpieczony. Szybko ustalono, że chodzi tutaj o dane pochodzące z Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Medycznej w Kole. Dostęp do nich nie wymagał żadnego logowania, a jeszcze kilka dni temu mógł je pobrać każdy, kto trafił na adres serwera.

Dane, które wypłynęły ze szpitala zawierały: imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, grupę krwi, numer ubezpieczenia  oraz wyniki badań. Publicznie dostępny był także rejestr osób, które chorowały na choroby zakaźne z informacją, co było czynnikiem chorobotwórczym i datą rozpoznania.

Czytaj też: Szef brytyjskiego MSW: Nie wiadomo kto stoi za piątkowym cyberatakiem

Wyciekły nie tylko dane pacjentów, ale także dane osób, które mogą być pracownikami tego szpitala. Tu w wielu przypadkach upublicznione zostały także informacje o imionach rodziców, nazwisku panieńskim, numerze NIP, numerze i serii dowodu osobistego, nazwy szkół i rok ich ukończenia. W innym pliku znajdowały się także numery kont bankowych pracowników. Zaufana Trzecia Strona podaje, że dane te mogły w niektórych przypadkach pozwolić na skuteczne podszycie się pod ofiarę i wyłudzanie pożyczek. 

 

Komentarze