Reklama

Strona główna

Szef brytyjskiego MSW: Nie wiadomo kto stoi za piątkowym cyberatakiem

Fot. Kaushik Majumdar / flickr / domena publiczna
Fot. Kaushik Majumdar / flickr / domena publiczna

Władze Wielkiej Brytanii na razie nie wiedzą kto stoi za piątkowym atakiem cybernetycznym, którego skutki były odczuwalne na całym świecie. - Nie jesteśmy w stanie wskazać, kto stoi za atakiem. Badamy sprawę - powiedziała w sobotę podczas wywiadu dla BBC szefowa brytyjskiego MSW Amber Rudd.

Według Amber Rudd brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa wraz z organami państwowej służby zdrowia (NHS) podjęły wysiłek, aby powstrzymać i ograniczyć skutki cyberataku. Służby prowadzą też śledztwo w tej sprawie - dodała. Ma ono wyjaśnić m.in. kto stał za działaniami hakerskimi.

Amber Rudd zaznaczyła jednocześnie, że nie ma na razie żadnej wiedzy, aby za atakiem stały władze innego państwa.

Czytaj też: Europol: 200 tys. ofiar ataku ransomware w co najmniej 150 krajach

Według danych z piątkowego wieczoru, co najmniej 40 organizacji regionalnych w ramach służby zdrowia, w tym szpitale w Londynie, zostało dotkniętych atakiem uniemożliwiającym korzystanie z sieci informatycznych i telefonicznych. Do ataku wykorzystano złośliwe oprogramowanie ransmoware, które żądało od zainfekowanych podmiotów okupu w wirtualnej walucie bitcoin o równowartości 300 dolarów w zamian za odblokowanie dostępu do sieci teleinformatycznych.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze

    Reklama