Reklama

DARPA to agencja zaawansowanych projektów badawczych w obszarze obronności (Defense Advanced Research Projects Agency). Pomysł na Plan -X to kolejny krok tej instytucji  w kierunku znalezienia nowych rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa. Program rozwijany jest od 2012 r. i właśnie wchodzi w swoją decydującą fazę. O projekcie napisał portal C4ISR.NET, który cytuje Franka Pounda, szefa Planu – X w DARPA. Tłumaczył on, że przedsięwzięcie ma na celu pomoc dowódcom wojskowym, analitykom, osobom planującym operacje, a także wykonawcom misji w zsynchronizowaniu działań i współpracy. Dzięki temu będą w stanie zrozumieć, zaplanować i przeprowadzić cyberoperacje szybko i efektywnie. Plan – X pomoże skrócić czas planowania misji, ułatwi szybkie dotarcie o kluczowych punktów operacji, a także pozwoli zespołom rozwijać współpracę podczas misji.

Plan – X zadebiutował publicznie w czerwcu, podczas manewrów Cyber Flag i Cyber Guard. Następny etap dla programu to 2017 r. Wtedy ta technologia zostanie rozlokowana w Departamencie Obrony i Cyber Dowództwie Stanów Zjednoczonych. Kiedy Plan- X znajdzie się w Pentagonie, jego użytkownikami staną się operatorzy wojskowi, którzy zajmują się prowadzeniem cyberoperacji.

Przez rok program rozwinął się z poziomu eksperymentalnego do etapu finalnej produkcji. Przeprowadzono na nim wiele symulacji, a uwagi uczestników pozwoliły usprawnić system. Jego powstawanie było też konsultowane z odbiorcą końcowym, czyli przedstawicielami wojska. To zupełnie nowy, innowacyjny koncept, który usprawnia istniejące już narzędzia, poprawia ich użyteczność i otwiera je na nowych użytkowników.

Plan- X dostarcza nawigacji na cyfrowym polu walki w czasie rzeczywistym, razem z graficznym przedstawieniem operacji. Cyfrowym modelem można sterować za pomocą wirtualnych obiektów. To bardzo łatwe w obsłudze środowisko, zapewniające sprawne przechowywanie i wydobywanie informacji o cyberzagrożenieach. Wykorzystuje przy tym istniejące rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, stosowane już przez Departament Obrony. Plan – X integruje też informacje o cyber zagrożeniach napływające z przemysłu, wojska i cywilnej infrastruktury. W ten sposób wszystkie informacje znajdą się na jednej platfomie.

Łatwiejsza będzie współpraca pomiędzy różnymi siłami zajmującymi się cyberobroną, jak i integracja tych działań z tradycyjnymi siłami wojskowymi. W ostatecznym kształcie plan – X pozwoli na łatwe połączenie operacji w cyberświecie z działaniami na lądzie, morzu i w powietrzu.

DARPA planuje zakończyć projekt do końca 2017 r. Obecnie trwają prace nad przeniesieniem projektu do systemów Departamentu Obrony pozwalających na skoordynowanie operacji wszystkich sił prowadzących działania w cyberświecie. Niektóre z rozwiązań zastosowanych w Planie - X będą mogły być także stosowane w cywilnych systemach i przemyśle. 

Czytaj też: Marines będą używać bezpiecznych telefonów już w 2019 roku

 

Reklama
Reklama

Komentarze