Armia i Służby
DARPA poszukuje twórców aplikacji do przesyłania szyfrowanych wiadomości
DARPA poszukuje firmy, która będzie wstanie stworzyć program oparty na popularnych aplikacjach do przesyłania szyfrowanej korespondencji. Aplikacja ma również stanowić konkurencje dla popularnych w przestępczym półświatku Bitcoinów.
Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (Defense Advanced Research Projects Agency/DARPA) planuje pozyskać w ramach programu STTR aplikację do przesyłania zaszyfrowanych informacji i zawierania transakcji. Aplikacja ma być odporna na wszelkiego rodzaju ataki i włamania hakerów. Dodatkowo platforma powinna być oparta na już na rozwiązaniach, które są wykorzystywane w już istniejących i użytkowanych platformach do przesyłania szyfrowanych wiadomości takich jak WhatsApp czy Viber.
Zamówiony komunikator i platforma do przeprowadzania transakcji mają działać na podobnych zasadach jak transfery Bitcoin.
Bitmonety zawierają klucz publiczny (adres) aktualnego posiadacza. Kiedy użytkownik A przetransferuje określoną liczbę bitmonet do użytkownika B, A rezygnuje z ich posiadania, dodając klucz publiczny (adres) B do tych monet i podpisując je własnym kluczem prywatnym. Następnie ogłasza wykonaną przez siebie transakcję w komunikacie wysłanym do sieci peer-to-peer. Reszta sieci sprawdza poprawność zastosowanych w transakcji podpisów cyfrowych i liczbę monet przed zaakceptowaniem płatności.
W ogłoszeniu DARPA czytamy, że celem zamówienia jest:
Stworzenie bezpiecznej platformy do przesyłania informacji i dokonywania płatności. Czynności tworzenia wiadomości i jej przesyłania poprzez zdecentralizowane punkty powinny nie mieć ze sobą żadnych połączeń. Każdy użytkownik aplikacji powinien posiadać możliwość przesyłania bezpiecznych wiadomości lub wykonywania transakcji poprzez wiele identyfikowalnych kanałów w zdecentralizowanym ośrodku.
Program STTR (Small Business Technology Transfer) ma na celu kojarzenie prywatnych przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych z agencjami rządowymi przy zamówieniach publicznych. Jego założeniem jest wspomaganie rozwoju sektora małych firm z innowacyjnymi pomysłami i wartościowym zapleczem merytorycznym, jednak cierpiących na deficyt kapitału i perspektyw wzrostu.
DARPA wyróżnia trzy fazy projektu:
I Stworzenie zdecentralizowanej platformy do przesyłania wiadomości.
II Stworzenie, przetestowanie oraz analizę pracującego prototypu.
III Komercjalizację oraz wprowadzenie platformy do powszechnego użytku.
Agencja nagrodzi wszystkich, którzy przejdą pierwszy etap konkursu, wypłacając po 150 tys. USD na dalszy rozwój projektu. W fazie II pojawia się szansa na finansowanie w ciągu dwóch lat, ma ono wynieść 1 mln USD.
Zgłoszenia w konkursie przyjmowane są w dniach 23 maja - 22 czerwca 2016 r.