Reklama

Strona główna

Dania: Dezinformacja źródłem zamachów terrorystycznych

Fot. MMXVI (Wikipedia) CC 4.0
Fot. MMXVI (Wikipedia) CC 4.0

Duńska agencja bezpieczeństwa i służby wywiadowczej PET (Danish Security and Intelligence Service) opublikowała raport będący analizą zagrożenia atakami terrorystycznymi. Według danych PET fałszywe wiadomości i dezinformacja w Internecie mogą pobudzić niestabilne psychicznie osoby do przeprowadzenia ataków terrorystycznych.

Ponadto duńska analiza wskazuje na niebezpieczeństwa, które mogą powstać w wyniku ogromnej ilości dezinformacji, które publikowane są w Internecie. W mediach społecznościowych coraz częściej pojawiają są wrogie, pełne nienawiści komentarze, które służą dezinformacji i rozpowszechnianiu nieprawdziwych danych.

Czytaj także: Wywiad USA pomoże Europie w walce z hakerami

Zdaniem duńskich analityków, większość z takich fałszywych informacji, tzw. fake news, to tylko niegroźne plotki. Może się jednak zdarzyć, jak przestrzegają, że takie wiadomości, gdy trafią na podatny grunt do radykalnych bojowników islamskich, będących w dodatku wrażliwymi osobami lub psychicznie niestabilnymi, mogą spowodować, że osoby takie dokonają ataku terrorystycznego lub innych aktów przemocy.

Według raportu, mimo że PET Center for Terror Analysis wskazała w nim potencjalne zagrożenia związane z fałszywymi wiadomościami, to ogólna ocena jest taka, że Dania cały czas jest narażona na zagrożenie terrorystyczne ze strony państwa islamskiego i jego sympatyków.

Reklama

Komentarze

    Reklama