Reklama

Social media

CYBERSEC 2021: Sztuczna inteligencja wykryje niebezpieczne zachowania w polskich więzieniach

Marcin Romanowski, fot.: Ministerstwo Sprawiedliwości
Marcin Romanowski, fot.: Ministerstwo Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada wprowadzenie systemu pozwalającego na precyzyjny monitoring osadzonych w polskich więzieniach. Tworzymy narzędzie do detekcji zachowań niebezpiecznych w zakładach karnych w oparciu m.in. o sztuczną inteligencję – wyjaśnia wiceszef MS Marcin Romanowski. Dodał, że narzędzie będzie gotowe za rok, a Polska pod tym względem jest pierwsza w Europie.

Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Romanowski wziął w czwartek udział w panelu pt. „Sprawne sądy a rozwój gospodarczy" podczas European Cybersecurity Forum - CYBERSEC w Krynicy. Romanowski przedstawiając wprowadzone przez resort zmiany wymienił m.in. rozwiązania procesowe, skracające postępowania gospodarcze, elektroniczny KRS i sprofilowane sądy ds. z zakresu praw autorskich.

Ważna rzecz to zmiany proceduralne. W zakresie postępowań w sprawach gospodarczych wprowadziliśmy wiele rozwiązań procesowych, które dają sędziom możliwość zakończenia sprawy w ciągu 6 miesięcy - powiedział Romanowski. - Te wszystkie rozwiązania w naszej ocenie dały narzędzia, które pozwalają, aby sprawy gospodarcze mogły rzeczywiście przyspieszać" .

Romanowski zaznaczył, że kolejnym przykładem dotyczącym sądownictwa są sądy własności intelektualnej. „Czyli ten obszar, który jest bardzo ważny dla innowacyjności, dla konkurencyjności. Tutaj zaproponowaliśmy sprofilowane sądy i wyspecjalizowanych sędziów, aby sprawy z zakresu prawa autorskiego, własności przemysłowej, również z zakresu nieuczciwej konkurencji w tym obszarze były rozstrzygane rzeczywiście przez profesjonalistów. Mamy już pięć Sądów Okręgowych i dwa Sądy Apelacyjne, które są właściwe" – dodał wiceminister.

Wiceszef resortu sprawiedliwości wskazał, że „uproszczona restrukturyzacja to przykład, jak wyprowadziliśmy pewne sprawy z sądów". „Uproszczone postępowanie jest tańsze, szybsze, nie trzeba decyzji sądów, by je rozpocząć. Następuje też zawieszenie egzekucji w tym czasie" – zaznaczył Romanowski.

Odnosząc się do elektronicznego KRS urzędnik przypomniał, że od 1 lipca całe postępowanie w zakresie rejestru przedsiębiorców jest już elektroniczne. "Tutaj widzimy również pozytywne zmiany” - powiedział. Dodał, że w przypadku ksiąg wieczystych 40 proc. postępowania jest prowadzone na wnioskach elektronicznych.

Dodał, że doprowadziło to do tego, że Europejski Wskaźnik Sprawności Postępowań w tym roku poprawił się o prawie 20 proc. w stosunku do roku poprzedniego. "Wskaźnik opanowania wpływu w pierwszym półroczu 2021 r. wyniósł 104,4 - co oznacza, że sądy załatwiły więcej spraw niż wpłynęło i nadrobiły część zaległości" - przypomniał.

Dodał, że resort prowadzi dalszą elektronizację. Wskazał ponadto, że jeżeli chodzi o kwestię elektronizacji i zastosowania sztucznej inteligencji resort nad tym pracuje. „Powiedziałbym, że też z pewnymi sukcesami, akurat w obszarze może nie tyle sądownictwa co Służby Więziennej – podkreślił Romanowski. - Tworzymy teraz narzędzie do detekcji zachowań niebezpiecznych w zakładach karnych w oparciu o strumień danych wideo, w oparciu również o uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję i tutaj już mamy gotowy prototyp tego narzędzia".

Dodał, że narzędzie będzie gotowe za rok jako wspomaganie pracy osób, które monitorują zakłady karne. Podkreślił, że Polska pod tym względem jest pierwsza w Europie. „Po Stanach Zjednoczonych to pierwsze tak zaawansowane narzędzie" – powiedział wiceminister.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama