Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Wsparcie dla uchodźców. Zebrane pieniądze trafiają do TikToka?

fot. Solen Feyissa / Flickr / CC BY-SA 2.0

Nawet 70% zysku z wpłat dla syryjskich uchodźców, proszących o finansowe wsparcie na TikToku, nie trafia bezpośrednio do nich – podaje BBC.

Przez ostatnie pięć miesięcy brytyjscy dziennikarze przyglądali się działalności trzydziestu kont nadających na TikToku prosto z obozów dla uchodźców w Syrii. Jak wykazało śledztwo, relacje nadawane przez nich live, przynosiły zyski, które tylko w niewielkiej części trafiały do rodzin występujących na filmikach i proszących o finansowe wsparcie.

Czytaj też

Co działo się ze wspomnianymi pieniędzmi? Część zysków przejmowali pośrednicy (tzw. TikTok middlemen), odpowiadający za wyposażenie syryjskich rodzin w potrzebny do nagrań sprzęt (telefony komórkowe, dostęp do Internetu). Zyski z nagrań trafiały też bezpośrednio do TikToka.

Jak na treści opublikowane przez BBC reaguje TikTok? Chińska korporacja tłumaczy swoją postawę polityką, którą prowadzi. Chodzi o zakaz zarabiania na treściach, które mogą być uznane za formę internetowego żebractwa.

/mg

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze