Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Włam do rosyjskiego banku. 1TB danych w rękach hakerów

Autor. David Whelan/Wikimedia Commons/CC0 NB95/Twitter / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Hakerzy NB95 mieli włamać się do petersburskiego banku i wykraść ponad 1 terabajt danych, w tym informacje na temat transakcji rosyjskich oligarchów. Grupa deklaruje, że baza danych trafi wkrótce do sieci. Ponadto, użyte ma zostać ransomware.

Reklama

Sytuacja dotyczy Petersburg Social Commercial Bank (PSCB), który jak twierdzą hakerzy pomimo, że nie jest największą tego typu instytucją w kraju, ma strategiczne znaczenie dla Rosji. Wynika to z faktu, że oligarchowie i rząd w Kijowie za pośrednictwem PSCB dokonują "mnóstwa" transkacji.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Grupa NB95 wskazuje, że posiada "wszystkie rekordy transakcji, e-podatków, dane klientów, tokeny, bazy danych i wiele innych". Łącznie w rękach hakerów ma być 1 TB danych. "Jesteśmy wdzięczni, że przechowujecie tak wiele danych uwierzytelniających w Chrome" - mówią przedstawiciele grupy.

Powinniście zmienić nazwę na SC Bank of Network Batalion 65.
NB95

Deklarują, że baza danych trafi do internetu. Jednak zanim to się stanie infrastruktura banku ma zostać zaszyfrowana oprogramowaniem ransomware stworzonym przez rosyjskich cyberprzestępców z gangu Conti. NB96 zmodyfikowali je i ulepszyli.

Czytaj też

Przypomnijmy, że hakerzy oświadczyli, iż "środki pozyskane w ramach kampanii ransomware zostaną przekazane Ukrainie", a także że firmy i rządy spoza Rosji nie będą nękane ich działaniami. "Nie musicie się martwić. Naszym jedynym celem są rosyjskie aktywa i podmioty" – zaznaczyli w zeszłym tygodniu członkowie grupy.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze