Cyberbezpieczeństwo

Wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie. Cyberatak na Biuro Prezydenta

Nancy Pelosi Tajwan
Fot. Hardik Pandey/pixahive.com/CC0 / Gage Skidmore/Flickr/CC BY-SA 2.0 / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Do cyberataku wymierzonego w Biuro Prezydenta Tajwanu doszło ok. godz. 17:15 czasu lokalnego. Wrogie działania prowadzono spoza wyspy. Incydent miał miejsce tuż przed wizytą przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.

Na skutek ataku typu DDoS strona internetowa Biura przestała działać.

W trakcie incydentu ruch był "200 razy większy niż w normalnym dniu, co sprawiło, że oficjalna strona internetowa nie działała przez 20 minut" - wskazuje Tingting Liu, reporterka TVBS News.

Rzecznik Biura prezydent Tsai Ing-wen zadeklarował, że specjaliści będą robić wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo i stabilną pracę kluczowej infrastruktury.

Czytaj też

Wizyta Nancy Pelosi

W mediach społecznośiowych pojawia się sporo wpisów dotyczących ruchów chińskich wojsk. Na materiałach wideo i grafikach widać pojazdy bojowe rzekomo zmierzające w okolice Tajwanu. Pojawiły się obawy, że być może jest to sygnał do zbliżającej się inwazji.

Mobilizacja sił Pekinu ma związek z wizytą na wyspie przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi. Według doniesień medialnych ma pojawić się w Tajpej we wtorek wieczorem.

Cyberatak prawdopodobnie to również efekt zapowiadanej wizyty amerykańskiej polityk. Wskazuje się na m.in. działania ze strony podmiotów powiązanych z Chinami lub też ugrupowań haktywistycznych, które w ten sposób wyrażają swoje poparcie dla "chińskiego Tajwanu".

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze

    Czytaj także