Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Ukraiński atak na rosyjską łączność

wojna ukraina żołnierz czołg
Ukraiński żołnierz
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/X

Ukraińska „armia IT” zakłóciła usługi łączności na okupowanych przez Rosję terenach. To efekt ataków przeprowadzonych na trzech dostawców.

Reklama

Członkowie Armii IT Ukrainy przekazali w mediach społecznościowych, że przeprowadzili ataki DDoS wymierzone w trzech rosyjskich dostawców internetu: Miranda-media, Krimtelekom i MirTelekom. Firmy te świadczą usługi na okupowanych terenach Ukrainy (nie tylko Krym, ale również części obwodów chersońskiegozaporoskiegodonieckiego i ługańskiego).

Reklama

„To kolejny nasz atak na łączność wojskowych jednostek wroga na linii frontu” – czytamy w opublikowanym wpisie

Czytaj też

Potwierdzenie ataków

Rosyjscy dostawcy potwierdzili zakłócenia. W komunikacie do sprawy wskazano, że firmy odnotowały „bezprecedensowe ataki DDoS ze strony ukraińskich hakerów”, które miały rozpocząć się 27 października br. w godzinach porannych. W związku z incydentem doszło do niedostępności usług. 

Reklama

Specjaliści Miranda-media, Krimtelekom i MirTelekom zostali postawieni w stan najwyższej gotowości. Problemy występowały przez cały dzień. Pomimo podjętych działań, 28 października w pewnych częściach Krymu wciąż występowały zakłócenia – informuje The Record Media. 

Czytaj też

Starannie zaplanowane ataki

W pierwszej kolejności przywrócono łączność dla organów ścigania, podmiotów rządowych i instyucji istotnych z punktu widzenia społeczeństwa. 

Cytowani w komunikacie specjaliści rosyjskich dostawców wskazują, że przeprowadzone przez Armię IT Ukrainy ataki DDoS były starannie zaplanowane.

Czytaj też

Czym jest DDoS?

Przypomnijmy, że DDoS (ang.Distributed Denial of Service, rozproszona odmowa usługi) to rodzaj ataku np. na serwer lub stronę internetową, który generuje sztuczny ruch tak, aby wykorzystać wszystkie wolne zasoby ofiary i doprowadzić do niedostępności usług. W efekcie użytkownicy nie mogą wejść na np. daną witrynę lub platformę. 

Więcej na ten temat w naszym #CyberMagazynie: Co to jest DDoS? Te ataki nękają Polskę.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama