Reklama

Cyberbezpieczeństwo

To koniec spoofingu? Powstało narzędzie do konfiguracji bezpieczeństwa poczty elektronicznej

Autor. CyberDefence24.pl

CERT Polska, czyli zespół monitorujący bezpieczeństwo polskiej cyberprzestrzeni stworzył narzędzie bezpiecznapoczta.cert.pl. Jego celem jest ochrona użytkowników poczty elektronicznej i jednocześnie ułatwienie dla instytucji, aby mogły sprawdzić poprawność konfiguracji serwisu pocztowego. Jak to w praktyce działa?

Reklama

25 sierpnia została opublikowana ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, która ma umożliwić skuteczniejszą walkę z phishingiem i spoofingiem (czym jest phishing i spoofing pisaliśmy na naszych łamach na przykład w tym materiale ).

Reklama

Nowe regulacje oznaczają też nowe obowiązki , a wśród nich znajdziemy np. stosowanie mechanizmów, które umożliwią weryfikację nadawcy wiadomości mailowej. Dotyczy to dostawców poczty, którzy świadczą usługi dla co najmniej 500 tys. użytkowników poczty lub dla podmiotu publicznego. W praktyce ma to oznaczać, że spoofing tekstowy, a więc podszywanie się pod inną osobę w wiadomościach mailowych lub SMS-owych będzie bardzo utrudnione.

"Główne funkcjonujące dziś instrumenty weryfikacji nadawcy poczty to: SPF, DMARC i DKIM. Jeżeli instytucja nie ma ich poprawnie skonfigurowanych, naraża się na znaczące ryzyko. Daje bowiem cyberprzestępcom możliwość wysyłania fałszywych wiadomości, w których mogą oni podszyć się pod dowolnego nadawcę z domeny tego podmiotu. Właśnie dlatego niektórzy dostawcy poczty traktują e-maile przychodzące z domen niewykorzystujących tych mechanizmów jako spam" - tłumaczy CERT Polska portalowi CyberDefence24.pl.

Reklama

Co istotne, używanie mechanizmów SPF, DKIM i DMARC wymaga konfiguracji od administratora poczty, natomiast nie wymaga dodatkowych działań od użytkownika.

Czytaj też

Obowiązek w ciągu 30 dni

Narzędzie bezpiecznapoczta.cert.pl ma pomóc podmiotom w skonfigurowaniu mechanizmów ochrony poczty w ciągu 30 dni - liczonych od 25 sierpnia (tego właśnie wymagają nowe regulacje). Narzędzie ma pozwolić w prosty sposób na sprawdzenie konfiguracji mechanizmów SPF, DKIM i DMAC poprzez podanie domeny lub wysłanie wiadomości na dedykowany adres mailowy.

"Rekomendowaną przez nas ścieżką jest wysyłka wiadomości, bo pozwoli to na sprawdzenie wszystkich trzech mechanizmów. W przypadku podania jedynie domeny, nie ma możliwości sprawdzenia konfiguracji mechanizmu DKIM" - tłumaczy CERT Polska.

Przy pomocy narzędzia CERT Polska, dostępnego POD TYM ADRESEM można także sprawdzić domeny, które nie służą do wysyłki wiadomości, a które również powinny posiadać poprawną konfigurację SPF i DMARC, aby ograniczyć ryzyko podszywania się pod nie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze