Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Spotkanie prezydentów Polski i Litwy. Debaty i porozumienia

Polsko–Litewskie Forum Biznesowe Sektora Obronnego.
Partnerami wydarzenia była Polska Grupa Zbrojeniowa oraz Defence24.
Autor. Przemysław Keller / KPRP / dostęp 05.09.24

5 września w warszawskim Muzeum Historii Polski odbyło się Polsko–Litewskie Forum Biznesowe Sektora Obronnego. Partnerami wydarzenia była Polska Grupa Zbrojeniowa oraz Defence24. W trakcie forum podpisano kilka porozumień o współpracy.

Wydarzenie rozpoczęło się przemówieniami Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezydenta Republiki Litewskiej Gitanasa Nausėdy. Odbyła się również debata obydwu głów państw, moderowana przez Jacka Raubo z Defence24.

Rozmowa Andrzeja Dudy z Gitanasem Nausėdą
Rozmowa Andrzeja Dudy z Gitanasem Nausėdą.
Autor. CyberDefence24
Reklama

Podpisane porozumienia

Przedstawiciele litewskich oraz polskich przedsiębiorstw podpisali memoranda o porozumieniu (ang. Memorandum of Understanding, MoU). Polska Izba Producentów na Rzecz Obronności Kraju zawarła takie porozumienia z dwiema litweskimi organizacjami: Stowarzyszeniem Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa (lit. Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacija) oraz Krajowym Stowarzyszeniem Przemysłu Obronnego (lit. Nacionalinė gynybos pramonės asociacija).

Defence24 podpisało z kolei MoU z litewskim Infobalt. Porozumienie ma na celu wzajemną kooperację m.in. w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz walki z dezinformacją. Dokumenty zostały podpisane przez CEO Defence24 Piotra Małeckiego oraz CEO Infobalt Simonasa Černiauskasa.

Podpisanie MoU przez CEO Infobalt oraz CEO Defence24
Podpisanie MoU przez CEO Infobalt oraz CEO Defence24
Autor. CyberDefence24

Czytaj też

Reklama

Rozmowa o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni

Podczas forum odbył się panel dotyczący cyberbezpieczeństwa. W debacie moderowanej przez Aleksandra Olecha (Defence24) uczestniczył Oskar Klimczuk (CyberDefence24) oraz Simonas Černiauskas (CEO Infobalt). Rozmawiano m.in. o największych wyzwaniach dotyczących ochrony cyberprzestrzeni w Polsce i krajach bałtyckich, wpływie cyberataków na dzisiejsze pole walki oraz rozwoju AI w kontekście zagrożeń w cyberprzestrzeni.

Rozmawiano również o sposobach polsko-litewskiej współpracy w zakresie ochrony cyberprzestrzeni przed atakami ze strony Rosji, Chin oraz Korei Północnej.

Wierzymy, że współpraca z naszymi litewskimi partnerami będzie owocna.

/OK

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze