Cyberbezpieczeństwo
Spotkanie prezydentów Polski i Litwy. Debaty i porozumienia
5 września w warszawskim Muzeum Historii Polski odbyło się Polsko–Litewskie Forum Biznesowe Sektora Obronnego. Partnerami wydarzenia była Polska Grupa Zbrojeniowa oraz Defence24. W trakcie forum podpisano kilka porozumień o współpracy.
Wydarzenie rozpoczęło się przemówieniami Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezydenta Republiki Litewskiej Gitanasa Nausėdy. Odbyła się również debata obydwu głów państw, moderowana przez Jacka Raubo z Defence24.
Podpisane porozumienia
Przedstawiciele litewskich oraz polskich przedsiębiorstw podpisali memoranda o porozumieniu (ang. Memorandum of Understanding, MoU). Polska Izba Producentów na Rzecz Obronności Kraju zawarła takie porozumienia z dwiema litweskimi organizacjami: Stowarzyszeniem Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa (lit. Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacija) oraz Krajowym Stowarzyszeniem Przemysłu Obronnego (lit. Nacionalinė gynybos pramonės asociacija).
Defence24 podpisało z kolei MoU z litewskim Infobalt. Porozumienie ma na celu wzajemną kooperację m.in. w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz walki z dezinformacją. Dokumenty zostały podpisane przez CEO Defence24 Piotra Małeckiego oraz CEO Infobalt Simonasa Černiauskasa.
Czytaj też
Rozmowa o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni
Podczas forum odbył się panel dotyczący cyberbezpieczeństwa. W debacie moderowanej przez Aleksandra Olecha (Defence24) uczestniczył Oskar Klimczuk (CyberDefence24) oraz Simonas Černiauskas (CEO Infobalt). Rozmawiano m.in. o największych wyzwaniach dotyczących ochrony cyberprzestrzeni w Polsce i krajach bałtyckich, wpływie cyberataków na dzisiejsze pole walki oraz rozwoju AI w kontekście zagrożeń w cyberprzestrzeni.
Rozmawiano również o sposobach polsko-litewskiej współpracy w zakresie ochrony cyberprzestrzeni przed atakami ze strony Rosji, Chin oraz Korei Północnej.
Aktualnie trwa panel o cyberbezpieczeństwie:
— Defence24 (@Defence24pl) September 5, 2024
- Jakie są współczesne wyzwania;
- Kto prowadzi ataki oprócz Rosji oraz jak rozwija się AI na świecie;
- Jak Litwa, Polska i partnerzy w NATO mogą współpracować.
@CyberDefence24 @oskarklimczuk @AleksanderOlech pic.twitter.com/qaEE4OUlTi
Wierzymy, że współpraca z naszymi litewskimi partnerami będzie owocna.
/OK
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany