Reklama

Biznes i Finanse

W Rosji zamykają się sklepy chińskiego Huaweia. Nie ma w nich towaru

Fot. Huawei

Sklepy chińskiego producenta sprzętu elektronicznego – firmy Huawei – zlokalizowane w Rosji zamykają się z powodu braku zaopatrzenia. Wszystko wskazuje na to, że koncern po cichu przestał dostarczać do Rosji swoje produkty.

Reklama

Według rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej RIA Novosti, z 19 sklepów Huaweia w Rosji, które działały tam jeszcze przed inwazją Putina na Ukrainę, 4 zlokalizowane w Moskwie, Nowokuznietsku, Ufie i Rostowie nad Donem zamknęły się.

Reklama

Braki w magazynach

Źródła RIA Novosti twierdzą, że głównym powodem zamknięcia sklepów Huaweia w rosyjskich miastach są niedobory produktów tej firmy w magazynach. Spadł także popyt na smartfony. Agencja pisze, że w kolejnych miesiącach chiński koncern najpewniej będzie zamykał w Rosji następne swoje sklepy.

Reklama

Czytaj też

Inny rozmówca agencji, związany z Huaweiem, potwierdził, iż spółka ta zamyka obecnie placówki, w których sprzedawane są jej produkty, ale jak podkreślił – to nie sklepy firmowe, których Huawei w Rosji nie ma, a licencjonowani partnerzy firmy i ich biznesy. Decyzje o zamknięciu mają zależeć wyłącznie od nich i rentowności ich działalności. Prawdą jest jednak, że produktów Huaweia nie ma w rosyjskich magazynach, co w oczywisty sposób przekłada się na nieopłacalność utrzymywania sklepów handlujących elektroniką tej marki.

Czy Huawei po cichu przestał dostarczać do Rosji?

Zdaniem dziennika „Wall Street Journal", istnieje taka możliwość – w maju gazeta ta pisała, iż chińskie firmy technologiczne są poddawane coraz większej presji ze strony dostawców, jak i sankcji finansowych. W związku z tym, ograniczają swoją aktywność na rosyjskim rynku, choć nie mówią tego publicznie. 

Czytaj też

Portal Meduza pisze, iż eksport chińskich produktów technologicznych do Rosji po inwazji Putina znacząco zmalał. W marcu - w porównaniu z lutym tego roku - spadek dostaw chińskich laptopów do Rosji wyniósł ponad 40 proc., a dostawy smartfonów zmalały o niemal dwie trzecie.

Meduza przypomina, że w 2020 roku produkty Huaweia stanowiły ponad 40 proc. wszystkich smartfonów importowanych do Rosji.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama