Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Sieć hoteli Holiday Inn potwierdziła, że padła ofiarą cyberataku

Fot. Mohd Fazlin Mohd Effendy Ooi / Flickr

Sieć hoteli Holiday Inn należąca do grupy Intercontinental Hotels Group (IHG) potwierdziła, że padła ofiarą cyberataku. Sprawcy mieli zdobyć nieautoryzowany dostęp do szeregu systemów IT hotelowej sieci.

Według oficjalnego komunikatu brytyjskiej spółki hotelowej, od poniedziałku w wyniku cyberataku zakłócone pozostaje działanie „kanałów rezerwacji oraz innych aplikacji".

IHG, jak pisze serwis BBC , zarządza nie tylko hotelami marki Holiday Inn, ale także placówkami działającymi pod brandami takimi jak Crowne Plaza i Regent.

Firma poinformowała, że obecnie pracuje nad przywróceniem sprawności swoich systemów, co nastąpi tak szybko, jak to będzie możliwe. Obecnie spółka zajmuje się analizą incydentu, jego rozległością oraz wpływem na poszczególne systemy IT, podjęła w tym celu również współpracę z zewnętrznymi specjalistami.

Czytaj też

Co wydarzyło się w sieci hoteli Holiday Inn?

Tego dokładnie nie wiadomo, ale wiele spekulacji wskazuje, że sieć hotelowa została zaatakowana z użyciem oprogramowania szyfrującego dla okupu (ransomware).

Firma nie poinformowała, czy w wyniku incydentu zostało naruszone bezpieczeństwo jakichkolwiek danych osobowych.

W ostatnim miesiącu hotel Holiday Inn w Stambule (Turcja) został zaatakowany prze grupę hakerską LockBit posługującą się złośliwym oprogramowaniem o tej samej nazwie. Cyberprzestępcy upublicznili następnie wykradzione podczas cyberataku dane.

BBC podkreśla, że nie ma oficjalnie potwierdzonego związku pomiędzy tymi dwoma incydentami.

Czytaj też

To nie pierwsze kłopoty IHG

Serwis przypomina też, że to nie pierwsze kłopoty tej sieci hoteli z cyberbezpieczeństwem. W 2017 roku firma stała się ofiarą trwającego przez trzy miesiące naruszenia bezpieczeństwa danych, w wyniku którego ucierpiało ponad 1200 franczyzowych hoteli IHG działających w USA.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze