Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Rekordowa liczba incydentów, więcej zgłoszeń

cyber security
Fot. Jernej Furman/Flickr/CC BY 2.0

W minionym tygodniu eksperci CSIRT NASK zanotowali 7777 zgłoszeń zagrożeń cyberbezpieczeństwa i wyodrębnili z nich rekordową - od początku prowadzenia pomiarów - liczbę 1383 zarejestrowanych incydentów - podaje NASK.

Każdy - jako użytkownik internetu i usług elektronicznych - może zgłosić podejrzanego maila/smsa/kampanię, która może być próbą złośliwej aktywności, podejmowanej przez cyberprzestępców.

Można to zrobić pod numerem telefonu: 799448084 (np. SMS-owo, przesyłając zrzuty ekranu i opisując szczegóły sprawy) czy też za pośrednictwem strony: incydent.cert.pl .

Czytaj też

Rośnie skala zgłoszeń

Jak podaje NASK, w ramach którego działa CSIRT NASK (Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego), w poprzednim tygodniu zgłoszono aż 7777 zagrożeń cyberbezpieczeństwa - w tym zanotowano rekordową liczbę 1383 zarejestrowanych incydentów.

Z jednej strony cieszy taka liczba zgłoszeń, bo pokazuje to, że rośnie świadomość społeczeństwa w zakresie cyberbezpieczeństwa. Z drugiej jednak - rosnąca liczba incydentów pokazuje wzmożoną aktywność przestępców.

Dodatkowo CSIRT NASK tworzy też listę ostrzeżeń: tylko 9 stycznia wpisano rekordową liczbę domen - aż 1032 i zablokowano ponad 270 tys. prób wejścia na niebezpieczne strony.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze