Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Atak DDoS na polskie media. Pomogły Exatel i NASK SA po telefonie ministra

Autor. CyberDefence24.pl

Niespełna dwa tygodnie temu doszło do ataków DDoS na polskie serwisy informacyjne, takie jak m.in. wpolityce.pl, polityka.pl, wyborcza.pl, rp.pl, se.pl czy niezalezna.pl. Po telefonie ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego do EXATEL SA, spółka - wraz z NASK SA – zaoferowała wsparcie wydawcom w rozwiązaniu problemu.

Reklama

Na łamach CyberDefence24.pl informowaliśmy o atakach DDoS na polskie serwisy informacyjne 18 maja br.

Reklama

Przypomnijmy, że DDoS (ang. Distributed Denial of Service, rozproszona odmowa usługi) to rodzaj ataku np. na serwer lub stronę internetową, który generuje sztuczny ruch tak, aby wykorzystać wszystkie wolne zasoby ofiary i doprowadzić do niedostępności usług. W efekcie użytkownicy nie mogą wejść na np. daną witrynę lub platformę przez określony czas.

W przypadku ataku na polskie serwisy informacyjne powoduje to zatem nie tylko brak dostępu do bieżących informacji dla odbiorców, ale też niemożność dalszego działania mediów internetowych, dopóki atak DDoS nie zostanie odparty.

Reklama

Wcześniej zespół CERT Polska przekazał nam, że informacje o atakach DDoS na poszczególne strony internetowe należące do mediów otrzymał niezwłocznie po wystąpieniu tych incydentów i przekazał je do administratorów zaatakowanych witryn.

Czytaj też

Telefon od ministra

Jak wynika z naszych informacji,po ujawnieniu wiadomości o ataku, minister Janusz Cieszyński miał zadzwonić do spółki EXATEL SA, by „zaproponowała jakieś wyjście z tej sytuacji”.

O tym fakcie poinformował podsekretarz stanu Paweł Lewandowski w czasie konferencji EXATEL Telco Summit. „Exatel w ciągu 5 godzin wspólnie z NASK SA zaproponował rozwiązanie dla wydawców serwisów informacyjnych, które może je chronić przed atakami DDoS. To zapewni dostępność i cyberbezpieczeństwo tego serwisu” – zaznaczył.

W efekcie oba podmioty – po telefonie ministra cyfryzacji – pro bono zaoferowały wydawcom wspomnianych serwisów informacyjnych dotkniętych atakiem – swoją pomoc i wsparcie. Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, głównym problemem w redakcjach w czasie badania wspomnianego incydentu było... ustalenie i dotarcie do osób, które odpowiadają za kwestie związane z cyberbezpieczeństwem. Ostatecznie wszystkie witryny – po awarii – wróciły do standardowego działania.

Czytaj też

Porozumienie Exatel SA z NASK SA

Z naszych informacji wynika również, że obie spółki podpisały porozumienie w sprawie nawiązania strategicznej współpracy w zakresie wypracowania „bezpiecznego rozwiązania technologicznego”, które ma zapewnić klientom „kompleksowe i bezpieczne usługi oparte o zasoby kolokacyjne (hosting we własnym data center) NASK S.A. oraz łącza światłowodowe z ochroną przed atakami typu DDoS - dostarczane przez EXATEL.

Współpraca ma polegać na wymianie informacji dotyczących posiadanej infrastruktury telekomunikacyjnej, wymianie wiedzy na temat produktów obu stron (w tym dotyczących takich produktów jak EXATEL TAMA, TAMA PRO7, Sdnbox, a z drugiej strony - rozwiązania własne NASK S.A) oraz wspólnego przygotowania rozwiązania technologicznego na potrzeby klientów. Zatem obie spółki zaoferowały swoją pomoc wydawcom bezpłatnie, a w przyszłości będą świadczyły swoje usługi na zasadach komercyjnych.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (1)

  1. bart998

    Nooo... Pan Minister to człowiek renesansu. Wykryje ruch, sklasyfikuje i wdroży działania naprawcze. Naprawdę. To nasze narodowe antidotum na ataki DDoS. Doskonale zastępuje monitoring Exatela, zespoły dyżurne i zespoły inżynierów. Jakiaż to oszczędność środków.... Normalnie superhero.... Wyobraźcie sobie Państwo.... JEDEN telefon.... Bo zapewne barany z Exatela nie wiedziały co robić, więc Pan Minister niczym Ukochany Wódz i Umiłowany Przywódca ... tfu ... co ja piszę... tamten tylko udzielał wskazówek.... a tu ... normalnie cud... JEDEN TELEFON i powstrzymał DDoSa... Tak sobie myślę, że we włażeniu w d... redakcja osiągnęła poziom Korei Płn.... Naprawdę...? Warto...?

Reklama