Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Oszust z Pruszkowa zatrzymany

kodeks karny
Kodeks karny
Autor. KWP w Szczecinie (@KWPwSzczecinie)/X

Oszustwo na BLIK-a nie wychodzi z mody. Policjanci z Pruszkowa zatrzymali mężczyznę, który w ten sposób pozbawił swoją ofiarę oszczędności w wysokości ponad 25 tys. zł. Jak nie dać się przestępcom?

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie zatrzymali oszusta stosującego metodę na BLIK-a. Z ujawnionych informacji wynika, że 34-latek podawał się za pracownika jednego z banków w celu wzbudzenia u ofiary zaufania i potrzeby podjęcia określonych działań (socjotechnika).

Czytaj też

Oszust był przekonujący

W rozmowie z poszkodowanym oszust wskazywał, że oszczędności na podanym rachunku są zagrożone. Jedynym sposobem na ich zabezpieczenie miało być ich przelanie na inne konto za pomocą kodu BLIK. 

„Rozmowa była dla pokrzywdzonego bardzo realna a rozmówca prowadził rozmowę w sposób na tyle przekonujący, że uważał, że rozmawia z faktycznym pracownikiem banku” – wskazuje Policja. Ofiara straciła ponad 25 tys. zł

Funkcjonariusze z Pruszkowa ustalili sprawcę. 34-latek został zatrzymany i grozi mu kara do 8 lat więzienia

Reklama

Jak się chronić przed oszustami?

Powyższy przykład pokazuje, jak ważnym elementem naszego cyberbezpieczeństwa jest zachowanie spokoju i kierowanie się zdrowym rozsądkiem. Nie dajmy się podejść oszustom, którzy stosują równe metody socjotechniki, aby wywołać u nas silne emocje (min. strach, lęk) oraz presję (np. czasu lub ciężaru sprawy). 

Reklama

Kluczowa jest zasada ograniczonego zaufania. Gdy dzwoni do nas rzekomo pracownik banku i prosi o przelanie oszczędności na inne konto, powinna już nam się zapalić czerwona lampka. To samo, kiedy jesteśmy proszeni o podanie wrażliwych danych (np. dotyczących rachunku bankowego) lub zainstalowanie aplikacji. Ostrożności nigdy dość i zawsze możemy skontaktować się bezpośrednio z infolinią banku lub udać do okienka w celu wyjaśnienia sprawy. 

Uczulmy naszych bliskich. Niech każdy stosuje podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa z korzyścią dla wszystkich.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama