Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Ochrona firmy przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni

Jakie są zagrożenia w cyberprzestrzeni i jak się przed nimi chronić?
Jakie są zagrożenia w cyberprzestrzeni i jak się przed nimi chronić?
Autor. Sora Shimazaki/ Pexels

Dzisiejszy, dynamicznie rozwijający się świat biznesu w żadnym wypadku nie może funkcjonować bez zaawansowanych procesów biznesowych realizowanych w formie cyfrowej, za pomocą systemów informatycznych i wszechobecnego dostępu do internetu. Z jednej strony wszędzie możemy usłyszeć o korzyściach wynikających z wdrożenia nowoczesnych technologii. Z drugiej, bagatelizujemy ryzyka związane z zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Jak chronić się przed nimi?

Reklama

Jakie zagrożenia stanowią największe ryzyko dla naszej firmy w sieci?

Cyberbezpieczeństwo to obszar działań skupiający się na minimalizowaniu ryzyka wystąpienia incydentów związanych ze stabilnością informatycznej infrastruktury firmy. W praktyce, choć dziedzina ta rozwija się niesamowicie szybko, żadne przedsiębiorstwo nie może czuć się bezpieczne i w pełni chronione przed groźnymi cyberatakami.

Reklama

Oczywiście znaczną większość takich zdarzeń da się odpowiednio wcześnie wykryć, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że wiele ataków jest do siebie podobnych i bazuje na dokładnie takich samych mechanizmach oraz założeniach. Jakie incydenty w największym stopniu zagrażają przedsiębiorstwom? Przede wszystkim:

  • Ataki DOS - niezwykle popularna forma ataku, polegająca na bombardowaniu serwera ponadprzeciętną liczbą zapytań i danych, wskutek czego jest on przeciążony, odmawia stabilnego działania, a w skrajnych przypadkach ulega zawieszeniu.
  • SQL Injection - wariant ataku wykorzystujący błędy i luki powstałe w wyniku przekazywania danych od użytkownika do bazy danych. W ramach ataków SQL Injection w instrukcji SQL umieszcza się złośliwy kod, który umożliwia uzyskanie dostępu do wszelkich wrażliwych danych.
  • Phishing - rodzaj ataku, z którym możemy spotkać się najczęściej. Podszywanie się pod instytucje zaufania publicznego, maile z prośbą o pilne uregulowanie faktury, informacja o wygranej w konkursie z linkiem. To tylko przykłady, które pokazują, że phishing może przybierać różną formę, w każdej jest równie groźny i w dużej mierze bazuje na naszym roztargnieniu.

To oczywiście tylko przykład ataków, z jakimi każda organizacja obecna w sieci może się zmierzyć.

Reklama

Wystąpienie incydentu wiąże się określonymi konsekwencjami. Z pewnością należy wskazać na straty finansowe, komplikacje związane z utratą danych, a w skrajnych przypadkach uszczerbek na zaufaniu, które bardzo ciężko odbudować.

Czytaj też

Jak chronić się przed cyberprzestępczością?

Na szczęście żadna firma nie pozostaje bezbronna w tej nierównej walce z hakerami i szerzącą się cyberprzestępczością. Kilka podstawowych zasad już od samego początku jest w stanie zabezpieczyć cyfrowe zasoby przedsiębiorstwa i zminimalizować ryzyko skutecznego ataku. O jakich metodach mówimy?

Hasła i aktualna wersja oprogramowania. To dwie frazy klucze, które powtarzane jak mantra pozwolą nam uniknąć zdecydowanej większości incydentów.

Hasła do systemów, komputerów, serwerów czy zasobów składowanych na chmurze powinny być unikatowe, możliwie jak najbardziej skomplikowane i regularnie zmieniane. Oprogramowanie natomiast zawsze powinno być zaktualizowane do najnowszej wersji. Choć jest to żmudny proces, to właśnie w aktualizacjach oprogramowania najczęściej uwzględnia się wszystkie najnowsze zabezpieczenia, chroniące nas przed nowymi formami ataków.

Nie zapominajmy także o kopiach zapasowych wszystkich zasobów cyfrowych firmy i wykorzystywaniu nowoczesnego oprogramowania, chroniącego naszą firmę przed atakami.

Czytaj też

Antywirus - sprawdzone rozwiązanie dla nowoczesnej firmy

Istotne są również nowoczesne technologie. Mowa przede wszystkim o antywirusie. Przykładem jest produkt firmy ESET, który powstał z myślą o wszystkich użytkownikach - zarówno prywatnych, jak i biznesowych - ceniących sobie prywatność i bezpieczeństwo podczas wykorzystywania potencjału internetu.

Antywirus ESET w każdym wariancie maksymalizuje wydajność ochrony każdego obszaru naszej aktywności w sieci, przy jednoczesnym minimalizowaniu obciążeń samego sprzętu. Oprogramowanie korzysta z najbardziej zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji, dzięki czemu na bieżąco jesteśmy chronieni przed wszystkimi rodzajami ataków - od spyware, przez rootkit, adware, aż po konie trojańskie. Wszystko to w jednej, stałej cenie, dostosowanej do zakresu funkcjonalności wybranego pakietu antywirusa.

ESET chroni nas i naszą firmę przed niebezpieczeństwami, gwarantując jednocześnie prywatność sesji, zachowanie integralności zasobów firmy i ochronę sieci przed potencjalnymi niebezpiecznymi urządzeniami wchodzącymi w skład naszej sieci bezprzewodowej.

Czytaj też

Artykuł powstał we współpracy z firmą ESET.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama