Cyberbezpieczeństwo
Nowa kampania oszustw w internecie wykorzystuje Narodowy Fundusz Zdrowia
W internecie pojawiły się fałszywe strony, wykorzystujące wizerunek Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) i jego wojewódzkich oddziałów. Z ich wykorzystaniem oszuści mogą wyłudzać dane wrażliwe i prowadzić dalsze niebezpieczne działania. Adresy fałszywych witryn są łudząco podobne do tych prawdziwych - zalecana jest więc szczególna ostrożność.
"Prosimy o ostrożność przy wyszukiwaniu i wpisywaniu adresów stron internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ. Pojawiły się fałszywe strony, których adresy na pierwszy rzut oka są łudząco podobne do adresów prawdziwych stron OW NFZ. Fałszywe strony mogą służyć do wyłudzania danych wrażliwych lub przeprowadzania ataków cybernetycznych" - napisał na swoich oficjalnych stronach Narodowy Fundusz Zdrowia.
❗️ W A Ż N E ❗️
— Narodowy Fundusz Zdrowia (@NFZ_GOV_PL) February 22, 2022
⚠️ Uważaj na fałszywe strony oddziałów wojewódzkich #NFZ. Ich adresy są podobne do adresów prawdziwych stron OW NFZ.
🚨 Fałszywe strony mogą służyć do przeprowadzania ataków cybernetycznych i wyłudzania danych wrażliwych.
SZCZEGÓŁY ⤵️https://t.co/vreopAEh8C pic.twitter.com/x9kxGpqi1G
Na co należy uważać by nie dać się oszustom?
NFZ zwraca uwagę, że prawdziwe strony internetowe Funduszu są jednolicie zbudowane - składają się z frazy "nfz" i myślnika oddzielającego od niej nazwę właściwego dla oddziału miasta wojewódzkiego.
Fałszywe strony tymczasem, zamiast myślnika pomiędzy "nfz" a nazwą miasta wojewódzkiego mają kropkę, a często zamiast nazwy miasta mogą zawierać nazwę województwa, która również poprzedzona jest kropką.
NFZ dodaje, że bezpieczne i prawdziwe adresy stron internetowych Funduszu można znaleźć na jego oficjalnej witrynie internetowej: nfz.gov.pl.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany