Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Niemiecka organizacja zaatakowana przez hakerów. Poważny incydent

Autor. madartzgraphics / Pixabay

Niemiecki Związek Izb Przemysłowych i Handlowych (DIHK) został poważnie zaatakowany przez hakerów. Cyberatak spowodował konieczność wyłączenia wszystkich systemów IT, jak i usług cyfrowych, telefonów i serwerów pocztowych.

Reklama

DIHK to koalicja 79 izb, które reprezentują firmy z całych Niemiec. W ramach organizacji działa ponad 3 mln członków, którzy są przedstawicielami zarówno mikroprzedsiębiorstw takich jak małe sklepiki, jak i wielkich firm, które mają krytyczne znaczenie dla niemieckiej gospodarki.

Reklama

Strona DIHK informuje o cyberataku

Reklama

Na stronie internetowej organizacji znajduje się krótka informacja o tym, że w wyniku „możliwego cyberataku" wszystkie systemy IT zostały wyłączone celem zapewnienia bezpieczeństwa.

Komunikat informuje, że DIHK pracuje obecnie nad rozwiązaniem problemu i odpowiednimi środkami obronnymi, a w miarę postępu prac poszczególne systemy „wracają do życia" po to, by firmy zrzeszone w ramach DIHK mogły znów z nich korzystać.

Zrzut ekranu ze strony DIHK informujący o incydencie
Zrzut ekranu ze strony DIHK informujący o incydencie
Autor. DIHK.DE

Cyberatak potwierdził również szef organizacji na swoim profilu na LinkedIn, który napisał, że incydent miał „znaczne rozmiary". Jak dodał, obecnie nie można przewidzieć, jak długo konieczne będzie funkcjonowanie organizacji przy wyłączonych systemach.

Zrzut ekranu z profilu LinkedIn Michaela Bergmanna informujący o cyberataku
Zrzut ekranu z profilu LinkedIn Michaela Bergmanna informujący o cyberataku
Autor. Michael Bergmann, LinkedIn

Co wydarzyło się w niemieckiej organizacji?

Serwis Bleeping Computer zauważa, że atak, którego doznała organizacja DIHK, nosi znamiona działań z wykorzystaniem oprogramowania szyfrującego dla okupu (ransomware). Wskazuje na to m.in. odłączenie systemów IT w ramach działań dla bezpieczeństwa, co ma przełożyć się na niemożność dalszego rozprzestrzeniania się złośliwego oprogramowania. Tego, czy istotnie organizacja została zaatakowana z wykorzystaniem ransomware, na razie jednak nie potwierdzono.

Nie ma również informacji na temat tego, czy hakerom udało się z sukcesem wtargnąć do jakichkolwiek struktur danych orgnizacji, a informacje z niej pochodzące nie zostały zauważone na żadnym z forów darknetowych handlujących skradzionymi danymi.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama