Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Najpoważniejszy cyberatak w historii Grecji dotknął resort edukacji i zakłócił egzaminy

Autor. Catherine / Flickr

Najpoważniejszy cyberatak w historii Grecji, do którego doszło w poniedziałek i wtorek, dotknął tamtejsze ministerstwo edukacji i zakłócił przebieg egzaminów w szkołach średnich. W ataku wykorzystano olbrzymi botnet.

Reklama

Atak rozproszonej odmowy dostępu do usługi DDoS dotknął greckie instytucje w poniedziałek i wtorek. Do jego przeprowadzenia wykorzystano botnet składający się z urządzeń ze 114 krajów, co przełożyło się na zakłócenie funkcjonalności centralnej platformy egzaminacyjnej oraz pracy ministerstwa edukacji - poinformował resort.

Reklama

Wyjaśnieniem sprawy rozległego cyberataku zajęły się służby - prokurator sądu najwyższego oraz policyjny wydział specjalizujący się w cyberbezpieczeństwie.

Czytaj też

Najpoważniejszy taki atak

Ministerstwo edukacji dotknięte cyberatakiem, cytowane przez agencję  Associated Press, oświadczyło, że incydent, którego doświadczyła placówka, to najpoważniejszy atak hakerski na grecką instytucję publiczną lub organizację rządową w historii.

Reklama

Resort określił atak jako „wielkoskalowy".

Czytaj też

Zagrożenia centralizacji

Agencja pisze, że egzaminy kończące rok w szkołach średnich w Grecji prowadzone są z wykorzystaniem platformy online o nazwie Subject Bank - jej działanie jest zunifikowane w skali całego kraju, a system zarządzany jest centralnie.

To właśnie centralizacja platformy sprawiła, że przebieg egzaminów w całym kraju został zakłócony - uczniowie mieli według relacji AP godzinami czekać w klasach na rozpoczęcie testu. Gdyby jej działanie było zdecentralizowane, opóźnień na taką skalę udałoby się uniknąć.

Podczas rządowego spotkania poświęconego cyberatakowi, stwierdzono, że incydent ten miał „wielkie natężenie" i „wskazuje na silną motywację oraz wiedzę" sprawców.

Co istotne, Grecja nie dokonała atrybucji cyberataku - władze poinformowały jednak, że ze skutkami incydentu sobie poradziły i „jeśli zajdzie taka potrzeba, zmobilizują odpowiednie siły do działania przeciwko cyberatakom w najbliższej przyszłości".

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama