Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Masowa kampania phishingowa. Cyberprzestępcy podszywają się pod Allegro

Autor. Logo Allegro / materiały prasowe firmy

Cyberprzestępcy wykorzystują każdą okazję, aby wyłudzić dane lub pieniądze Polaków. Tym razem podszywają się pod Allegro, chcąc pozyskać dane, w tym karty płatniczej, i w efekcie – pieniądze z konta bankowego.

Reklama

Tym razem – jak podał Niebezpiecznik.pl – schemat działania oszustów opiera się na masowej wysyłce maili do ofiar, rzekomo informujących o blokadzie ich konta w serwisie Allegro. Oszuści informują w wiadomości, że rzekomo z powodu „zbyt wielu prób logowań do aplikacji mobilnej” trzeba autoryzować konto i potwierdzić aktualność swoich danych.

Reklama

Wiadomość kieruje do przycisku „potwierdź konto”, gdzie pojawia się panel logowania do fałszywej strony z miejscem na wpisanie maila i hasła, a w kolejnym kroku – do wpisania danych karty płatniczej.

Inny wzór fałszywej wiadomości to m.in. informacja o rzekomym braku możliwości zatwierdzenia konta Allegro z powodu „błędu danych rozliczeniowych”.

Reklama

Czytaj też

Phishing. Czym jest?

Przypominamy, by pod żadnym pozorem nie wpisywać danych swojej karty, ponieważ w ten sposób podajemy informacje cyberprzestępcy. Będzie mógł zalogować się do naszej bankowości elektronicznej i wyczyścić nasze konto ze środków.

Każdorazowo w przypadku otrzymania maila, co do którego mamy podejrzenie, że to próba oszustwa, możemy zgłosić ten fakt do CERT Polska. W ten sposób zespół ekspertów NASK przekaże, jakie kolejne kroki podjąć oraz ma możliwość ostrzeżenia innych użytkowników przed trwającą właśnie kampanią, publikując m.in. informacje o obecnie obowiązujących trendach w cyberprzestępczości.

Zapytaliśmy Allegro o szczegóły trwającej kampanii. Czekamy na odpowiedź.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama