Reklama

Biznes i Finanse

Allegro odpowiada ws. gigantycznych kar od UOKiK

Allegro odpowiada ws. kar nałożonych przez prezesa UOKiK
Allegro odpowiada ws. kar nałożonych przez prezesa UOKiK
Autor. Allegro/ biuro prasowe

W czwartek prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje w sprawie spółki Allegro, nakładając na firmę kary o łącznej wysokości ponad 210 mln złotych. Firma przeanalizuje uzasadnienia obu decyzji i „podejmie wszelkie możliwe działania w celu ich uchylenia” – słyszymy.

Reklama

Jak wskazał Urząd, decyzje dotyczyły w pierwszym przypadku nadużywania pozycji dominującej wobec innych przedsiębiorców (złamanie reguł konkurencji). Firma w niedozwolony sposób wykorzystywała pozycję rynkową, faworyzując własny sklep internetowy kosztem konkurencyjnych sprzedawców na platformie allegro.pl – stwierdzono.

Reklama

Natomiast druga decyzja dotyczy stosowania klauzul abuzywnych w umowach z konsumentami - podaje Urząd w opublikowanym komunikacie. Chodzi o ochronę konsumentów i bezprawnego przyznania sobie przez spółkę możliwości zmiany regulaminów, m.in. dotyczących usługi Smart.

Czytaj też

Allegro: wszelkie działania, by uchylić dezycje prezesa UOKiK

Poprosiliśmy Allegro o komentarz do sprawy. Firma w odpowiedzi dla CyberDefence24.pl deklaruje, że przeanalizuje uzasadnienia obu decyzji, o których mowa w publikacji prezesa UOKiK i „podejmie wszelkie możliwe działania w celu ich uchylenia”.

Reklama

Spółka podkreśla, że na ten moment decyzje nie są ostateczne, a kary nie wymagalne. „Allegro ma możliwość odwołania się od nich do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji. Staną się one ostateczne po prawomocnym zakończeniu postępowania sądowego” – zaznacza biuro prasowe w nadesłanej nam odpowiedzi.

Dodatkowo, odnosząc się do decyzji dotyczącej własnego sklepu, Allegro informuje, że nie zgadza się z decyzją prezesa UOKiK i podtrzymuje stanowisko, że „nie posiada dominującej pozycji ani nie faworyzuje własnego sklepu w sposób antykonkurencyjny”.

„Przeważające 99 proc. sprzedaży na Allegro.pl jest prowadzone przez niezależnych sprzedających, a jedynie 1 proc. stanowi własną sprzedaż Allegro” – uważa gigant e-commerce.

Allegro należy do notowanej na giełdzie spółki Allegro.eu, a tym samym do konsorcjum funduszy private equity – Cinven, Permira i Mid Europa. Prowadzi najpopularniejszą w Polsce platformę zakupów internetowych.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama