Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Litwa ostrzega przed rosnącą falą ataków DDoS na strony rządowe

Autor. Kevin Ku / Unsplash

Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa Litwy ostrzega przed rosnącą falą ataków DDoS na rządowe witryny internetowe i usługi cyfrowe władz publicznych. Dotknięte nimi zostały m.in. instytucje finansowe, odpowiedzialne za transport, jak i inne duże urzędy.

Reklama

Przypomnijmy, że atak DDoS polega na wygenerowaniu dużej ilości śmieciowego ruchu, który ma na celu zablokowanie dostępu do danej usługi internetowej i w praktyce uniemożliwia jej funkcjonowanie. Ten rodzaj cyberataku może być łatwo przeprowadzony z pomocą zarówno botnetów, jak i oprogramowania dostępnego na forach hakerskich. 

Reklama

Ataki DDoS na litewskie urzędy

Reklama

Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa Litwy poinformowało, że rośnie liczba tego rodzaju ataków na instytucje publiczne w kraju. Ofiarami działań cyberprzestępczych padły m.in. agencje transportu, instytucje finansowe oraz inne ważne publiczne urzędy, których strony internetowe zostały zaatakowane i tym samym w praktyce odcięte od obywateli. 

Czytaj też

W wydanym ostrzeżeniu publicznym NCCL zwraca uwagę operatorów infrastruktury krytycznej oraz sieci służących do przetwarzania danych niezbędnych dla funkcjonowania państwa i zaleca im, aby wdrożyli dodatkowe środki bezpieczeństwa i stosowali się do wydawanych na bieżąco rekomendacji instytucji, które mają chronić przed atakami DDoS. 

Jednocześnie Litwini informują, że obecnie ataki na instytucje publiczne nie przełożyły się na znaczące utrudnienia w dostępie do usług dla ludności, poza kłopotami, które spotkały Litewskie Koleje – tam cyberatak przełożył się na problemy z możliwością kupowania biletów na przejazdy i obsługą komunikacji z pasażerami.

Czy to Rosjanie i zemsta za pomoc Ukrainie?

Serwis Bleeping Computer przypomina, że 21 czerwca tego roku grupa rosyjskich haktywistów, określających się mianem Legion – Cyber Specnaz RF na swoim kanale na Telegramie wypowiedziała cyberwojnę litewskim organizacjom.

Na liście celów grupy znalazły się m.in. firmy logistyczne, instytucje finansowe, dostawcy usług łączności z internetem, lotniska, firmy energetyczne, media, a także podmioty publiczne, takie jak ministerstwa czy inne agendy rządowe.

Czytaj też

Grupa może być jednak za słaba, żeby wyrządzić realne szkody – jej działania opierają się tylko na pomocy „wolontariuszy" chętnych, aby zaszkodzić Litwie. 

Bleeping Computer zwraca uwagę, że Legion to grupa, która wydzieliła się wcześniej z innego gangu cyberprzestępczego – Killnetu, odpowiedzialnego m.in. za cyberataki na strony rządowe Rumunii w kwietniu i witryny administracji państwowej we Włoszech - z maja tego roku. 

Powodem działań Rosjan przeciwko Litwie ma być zaangażowanie tego kraju w obłożenie Kremla sankcjami w związku z inwazją Putina na Ukrainę. Litwa zdecydowała się ograniczyć transport rosyjskich towarów przez swoje terytorium, blokując tym samym dostawy do Kaliningradu w ramach pakietu sankcji nakładanych przez UE.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze