Reklama

Cyberbezpieczeństwo

KPRM o cyberatakach: należy zablokować ruch z wybranych krajów

Fot. thecrazyfilmgirl/Flickr/CC BY 2.0

Kancelaria Premiera zaleca zablokowanie ruchu z wybranych krajów. Ma to związek z ryzykiem przeprowadzenia cyberataków wymierzonych w polską infrastrukturę.

KPRM w specjalnym komunikacie do sprawy, wskazuje, że 23 marca br. do instytucji odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo, podmiotów administracji publicznej, a także operatorów infrastruktury krytycznej napłynęły nowe informacje dotyczące działań w polskiej cyberprzestrzeni. W związku z tym specjaliści rekomendują, aby zablokowały ruch z wybranych krajów. Blokada ma obowiązywać do 27 marca. Należy jednak pamiętać, że może zostać ona przedłużona, jeśli będą ku temu przesłanki.

"W przypadku, gdyby zastosowane środki okazały się niewystarczające, możliwe jest wydanie kolejnych rekomendacji dotyczących działań obronnych, w tym zablokowania całego ruchu pochodzącego spoza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" - podkreśla kancelaria premiera.

W komunikacie zwrócono uwagę, że w odniesieniu do rosnącego zagrożenia atakami typu DDoS (odmowa dostępu/odmowa usługi) Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe ABW "CSIRT GOV" na przełomie lutego i marca br. wydał wytyczne dotyczące działań wyprzedzających, mających na celu minimalizację skutków ewentualnego cyberataku.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze